OLMASI GEREKEN İLE OLAN AYNI ŞEYDİR – ANDA KALMAK

OLMASI GEREKEN İLE OLAN AYNI ŞEYDİR – ANDA KALMAK

Geçenlerde çok sevdiğim bir dostum ile kahve içip sohbet ediyorduk; söz döndü dolaştı anda kalmak konusuna geldi, bu konuda yaptığı çalışmaları anlattı, okuduğu kitaplardan, gitmiş olduğu seminerlerden bahsetti. Onu uzun zamandır tanıyorum, neden anda kalamadığını da biliyorum, bu yüzden sence ben niye anda kalamıyorum diye sorunca “çünkü kafanda iki ayrı dünya taşıyorsun” diye cevap verdim ve açıklamaya başladım.

Olması gereken diye bir şey yaratıyorsun kafanın içinde, bunu farkında olmadan hemen hemen her konu için yapıyorsun, bu nedenle bir tür paralel evren oluşturduğunu bile söyleyebilirim. Olan şeyler ile olması gerekenleri kıyaslayıp duruyorsun, bunu yaptığın sürece hem mutsuz olacaksın hem de anda kalmayı başaramayacaksın diye devam ettim.

Eğer bir şeyin öyle olması gerekseydi öyle olurdu zaten, eğer şu an burada isek bunun keyfini çıkarabilmenin tek yöntemi olan ile olması gerekeni eşitlemek.

Söylediklerini anlıyorum, diğer yandan bu yapmış olduğum çok sayıda hatayı açıklamıyor diye cevap verdi dostum.

Hata yapmak öğrenme deneyiminin bir parçası, hepimiz dünyaya bir şeyler öğrenmek için geldik ve hatalar da bunun bir parçası, dolayısı ile o hataları da yapman gerekiyordu çünkü bu sayede öğreniyorsun.

Ayrıca çok fazla geçmiş üzerinde duruyorsun, bu da anda kalmak konusunda başka bir engelin, geçmişte yaptığın hataları yeterince düşündün bence, eve gidince bir iki saat zaman ayır ve çıkarmış olduğun bütün dersleri yaz, emin ol bunun dışında yapabileceğin bir şey yok.

Anlattıklarını anlıyorum ama bu çok teslimiyetçi bir felsefe değil mi diye sordu.

Ben öyle olduğunu düşünmüyorum; elimizde olan şeyler var, olmayan şeyler var ve hepsi olan bitenin bir parçası, hayat çok karışık bir sistem, bilinçli zihnimizle ancak küçük bir kısmını algılayabiliyoruz, elimizden gelenin iyisini yaptıktan sonra olan bitenin bizim için hayırlı olduğunu düşünmek bence daha güzel bir yöntem. Başka türlü olması gerekseydi öyle olurdu çünkü.

Bir süre daha bu konuda sohbet ettikten sonra ayrıldık, eğer sizde anda kalmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu konu üzerinde biraz düşünmenizi öneririm.

Sevgi ile kalın.

Paylaş