ÖLÇÜLEBİLİR RİSKLER ALMAK

ÖLÇÜLEBİLİR RİSKLER ALMAK

Yılbaşı için bir yazı kaleme almıştım; 2018 yılını hayatınızın en güzel yılı yapabilirsiniz başlığını taşıyordu ve içinde şöyle bir cümle vardı: 2018 sizin yılınız olsun istiyorsanız işte benim çok basit reçetem; konfor alanınızdan çıkın, ölçülebilir riskler alın, yeni şeyler söylemeye ve yapmaya cesaretiniz olsun, yeni bir yol açın kendinize, tutkularınızın peşinden daha çok gidin.

Bu yazı ile ilgili olarak pek çok mesaj aldım, okurlarımın bir bölümü haklı olarak ölçülebilir risk konusunu biraz açmamı istiyorlardı, bugünkü kısa yazımda konuyu biraz ayrıntılı olarak anlatacağım.

Bir konuda mutabıkız gelen mesajlardan anladığım kadarıyla, hayatımızda bir şeyleri değiştirmek istiyorsak konfor alanımızın dışına çıkmak ve biraz risk almak gerekebiliyor. Peki bunun ölçüsü nedir, ölçülebilir risk ne demektir?

Her şeyden önce şunu söylemek isterim ki pek çok diğer konuda olduğu gibi bu konuda da herkes için geçerli tek bir formül yok, hepimizin çok farklı hayat hikayeleri var, dolayısı ile benim için düşük olan bir risk sizin için yüksek, sizin için yüksek olan benim için düşük olabilir.

Benim görüşüm dengeli yaklaşımların risklerin ölçülebilir olmasını sağladığı şeklinde. Yani bir şeyin arkasından balıklama dalmak da doğru değil, çok uzun süre düşünüp fırsatın kaçmasına yol açmak da istemiyoruz, dengeli eşittir ölçülü yaklaşım.

Bazı konular üzerinden birlikte gidelim. Diyelim ki tutkunuzun peşinden gideceksiniz ve bunun için iş değişikliği yapmanız gerektiğini düşünüyorsunuz, diğer yandan bu alanda bilginiz ve deneyiminiz düşük. Ölçülemeyen risk almak benim görüşüme göre, mevcut işinizden istifa etmeniz, hemen bu yeni işi yapmaya başlamanız ve çok kısa sürede başarılı olacağınızı düşünmeniz ya da çok fazla para kazanabileceğinize inanmanızdır. İşler büyük ihtimalle öyle gelişmeyecektir.

Ölçülebilir risk almak ise yapmak istediğiniz iş konusunda bilginizi ve deneyiminizi artırmanız, bunu mümkünse mevcut işinizden ayrılmadan sağlamanız, girmek istediğiniz sektörde uzun süredir bulunanlarla görüşmeniz, bu adımı atmadan önce bir iki yıl idare edecek parayı bir kenara ayırmanız ve yavaş yavaş başlamanızdır, bir tür yumuşak geçiş modeli yani.

Konu illa iş olmak zorunda değil elbette, ege sahillerine yerleşmeyi düşünen kişilere bir ev satın almadan önce bir ev kiralayarak belli bir süre orada yaşamalarını öneriyorum, ölçülebilir risk almak böyle bir şey işte. Fikrimizin değişebileceğini, istediğimiz sonuçları alamayabileceğimizi düşünerek biraz ihtiyatlı davranmak ve gerekirse minik adımlarla ilerlemek şeklinde özetleyebilirim.

İlişkiler konusu da böyledir, sadece duygulara bakarak karar almak ya da çok hızlı kararlar almak bizi ölçülebilir risk alma kavramından uzaklaştırabilir. Bu yüzden denge önemli, kendimize zaman tanımak önemli.

Elimden geldiği ölçüde anlatmaya çalıştım.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar