OLAYLARA FARKLI AÇILARDAN BAKABİLMEK

OLAYLARA FARKLI AÇILARDAN BAKABİLMEK

Olaylara farklı açılardan bakmayı öğrenmek gerekiyor, bu gerçekten öğrenilebilir bir beceridir. İyimserlik, olumlu bakış, pozitif yaklaşım adına ne derseniz deyin olaylara farklı açılardan bakabilmek ile ilgilidir.

Bunun ile ilgili olarak uygulayabileceğiniz çok pratik bir yaklaşım var; içinde olduğunuz ve sorun olarak düşündüğünüz bir durumu düşünün öncelikle; bu durumun içindeki üç tane fırsat neler olabilir?

Zihniniz bir kere fırsatları araştırmaya başladı mı olaya daha farklı ve dengeli yaklaşmak mümkün olabilir.

Geçenlerde bir arkadaşım ile sohbet ediyorduk; kendisini rahatsız eden bir konuyu paylaştı benimle. Ayvalık’ta yaşayan ve zeytinyağı üreten bir akrabası 60 şişe zeytinyağını göndermiş ve belli bir süre evlerinde muhafaza etmesini rica etmiş. Daha sonra İstanbul’a geldiğinde satış bağlantıları kurmaya çalışacakmış. Arkadaşım da zaten küçük olan evin önemli bir kısmını kapladılar, eve gelip tabloyu görenler benim zeytinyağı işine girdiğimi düşünüyorlar diye şikayet ediyordu.

Bu durumun içinden fırsat olarak görebileceğin üç şey çıkarabilirsen kahveleri ben ısmarlayacağım diyerek ona küçük bir ödül önerdim.

Yaklaşık 10 dakika düşündükten sonra; aslında bu zeytinyağlarını satması için ona yardımcı olup biraz komisyon kazanabilirim, bu aralar biraz ek gelire ihtiyacım var, bunun için zeytinyağı konusunda bilgimi artırmam gerekir, yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum ve bir iki şişeyi kendimize ayırabiliriz herhalde, benim kullandıklarımdan daha güzel olabilirler diye cevap verdi.

Kahvelerimizi içerken arkadaşımı bu pozitif yaklaşımından dolayı tebrik ettim.

Uç nokta örneklerine uygularsak konu anlamsız yerlere doğru gidebilir. Uç nokta örneklerini bir tarafa bırakacak olursak pek çok konu üzerinde bu yaklaşım bakış açımızı değiştirerek bize yardımcı olacaktır.

Bugün uygun bir fırsat bulduğunuzda bunu denemenizi rica ediyorum; sorun olarak gördüğünüz bir konuyu ele alıp içindeki fırsatları görmeye çalışın.

Sevgi ile kalın.

Not : Mutlulukla Değişim Programı Nisan ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar