OLANAKLAR, OLASILIKLAR VE SEÇİM YAPMAK


Bir açıdan çok şanslıyız, geçmiş dönemlerle kıyaslandığında çok fazla olanağa sahibiz. Diğer yandan olanakların çoğalması olasılıkların da çoğalmasına yol açıyor ve bu bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Doğru seçimi yapmakta zorlanabiliyoruz. Bugün seçim yapmak (karar vermek) hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.
Bir seçim yapmadan önce genellikle bir değerlendirme sürecine gireriz, olanakları ve olasılıkları kafamızda tartarız, sonra da bir karar alırız. Pek çok kişi bir seçimi doğru veya yanlış yapan şeyin sadece öncesindeki değerlendirme süreci olduğunu düşünür.
Evet, değerlendirme süreci önemlidir. Ama en az onun kadar önemli başka şeyler de var. Her şeyden önce bir seçimi doğru veya yanlış yapan şey, seçimi yaptıktan sonra neler yapacağımızda, nasıl bir yol izleyeceğimizde gizli.
İlişkimi bitirmeyi seçersem bu seçimi doğru veya yanlış yapacak olan şey bir ölçüde daha güzel bir ilişkiyi yerine koyup koyamayacağım olacaktır. İşimi değiştirirsem bu seçimi doğru veya yanlış yapacak olan şey yeni işimde ne kadar başarılı olacağımdır. Dolayısı ile seçim yaptıktan sonra işimiz bitmiyor, belki de tam o noktada her şey başlıyor.
Bir diğer önemli konu ise bir insanın her zaman doğru seçimler yapmasının mümkün olmadığını içten bir şekilde kabul etmektir. Bazen yanlış seçimler yapar ve bunu fark ederiz. Eğer tamir etmenin, geriye dönmenin bir yolu varsa bunu da denemeliyiz, gurur yapmanın size engel olmasına izin vermeyin lütfen.
Seçim yapmakla ilgili diğer bir önemli konu ise iki seçenek arasında kalmak ve üçüncü seçeneği görememektir. İki durum arasında kaldığınızda üçüncü seçeneğin ne olabileceğini kendinize sorun, gerekirse çekinmeden yardım alın.
Geçtiğimiz günlerde bir koçluk seansında danışanım aklına gelen harika bir iş fikrinden bahsettikten sonra, “maaşlı işime devam etmek ve istifa edip bu işi yapmak arasında seçim yapamıyorum” dedi. Bende ona niye ikisini bir arada yapmadığını sordum. Biraz düşününce, “evet, olabilir aslında, belki daha fazla çalışmam gerekir ama yapabilirim” dedi.
Hepimize olanakların, olasılıkların farkında olacağımız, seçimlerimizi seveceğimiz güzel bir hafta diliyorum.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.