OLAN BİTENİ DEĞİŞTİRMEK


Dün kaldığımız yerden devam edelim, olan biteni anlayıp sevdikten sonra olan biteni değiştirebilirsiniz. Değişimle ilgili bazı kuralları baştan kabul edelim. Büyük ve önemli değişimler içeriden başlar, kişi ancak kendisini değiştirebilir, değişim bir süreç alır, değişimin sonunda karşınıza çıkan olaylar değişebileceği gibi daha çok rastlanılan durum sizin olaylara bakışınızın ve verdiğiniz tepkilerin değişmesidir.

Olan biten çok geniş kapsamlı bir konu elbette. Odaklanmak daha etkili sonuçlar almamızı sağlar. En çok neyi değiştirmek istiyorsunuz? Hayatınızda karşınıza sıklıkla çıkan ve sevmediğiniz şey nedir? Bunu bulduktan sonra, eğer birden fazla ise bir öncelik listesi yapmak gerekir.

İkinci adımda değişim için motivasyonu artırmak gerekir. Koçlukta kişiye farklı seçeneklerin neler olabileceğini buldurarak yaparız bunu. Sizler de en azından değişmek istediğiniz konuda motivasyonu artırmak için niye değişmek istediğinize dair nedenlerinizi yazabilirsiniz, değişince ne olacak, ne kadar çok sayıda kuvvetli neden yazarsanız işiniz o kadar kolay olur.

Sonrasında değişmek istediğimiz konuda her gün bir şeyler yapmalıyız. Pek çok örnekte yıllardır süren bir bakış açısı veya davranış söz konusudur. Değişim hemen bir anda gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle her gün bir şeyler yapmak önemlidir.

Peki değişime nereden başlayacağız? Bir strateji şu olabilir: Değişmek istediğiniz konuda size yardımcı olabilecek 10 tane minik adım belirleyin, herhangi bir tanesinden başlayın.

Olan biten değişir, yavaşça değişir, cesur, kararlı ve sabırlı olabilenler bu anlamda başarıyı deneyimler. Gelecek, geçmişe bağlı değildir ve ondan bağımsız olarak şekillenir. Ve sizi olmak istediğiniz kişiye dönüştürebilecek tek kişi yine sizsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight + 20 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.