OLABİLECEK OLANA ODAKLANMAK


Dün akşam bir yarına not paylaşmıştım, “bazen olmayacak olanı kabul edip olabilecek olana odaklanmak gerekir” şeklinde idi. Bugünkü yazımı bu cümle üzerine kurguladım, umarım keyifle okur ve üzerinde düşünürsünüz.
Bir isteğimizin gerçekleşmesi için farkındalığın yanı sıra odaklanma becerisi de önem taşır. Ne istediğimizi bilmek ve bunu gerçekleştirmek için becerilerimizi ortaya koymak. Fakat bunu tam anlamıyla yapabilmek için olmayacak olanı olabilecek olandan ayrıştırabilmek gerekir.
Kişisel gelişim veya koçluk her istediğimizi elde etmek değildir. Böyle bir insan veya böyle bir alan yok, varsa da ben bilmiyorum. En büyük bilgelik ne zaman vazgeçeceğimizi ne zaman daha fazla çaba göstermemiz gerektiğini bilebilmektir. Bu iş hayatı söz konusu olduğunda da böyledir, özel ilişkilerde de böyledir.
Olmayacak olanı kabul etmek, ne zaman vazgeçeceğimizi bilmek demektir. Çoğu zaman iç sesimiz bize bunu söylese de bazen duymazdan geliyoruz. Hata yapmış olmayı kabul etmekte zorlanıyoruz belki de, diğer yandan hata yapmak öğrenme deneyiminin çok önemli bir parçası. Sürekli aynı hataları tekrarlamadığımız sürece elbette.
Bugün bir liste yapmanızı rica ediyorum, acaba olmayacak olan ve kabul etmekte zorlandığınız, ısrarla enerji harcadığınız neler var hayatınızda? Bu yüklerden kurtulmak olabilecek olana odaklanmayı ve enerjimizi doğru kullanmayı kolaylaştıracaktır.
Meşhur bir söz var, “bir kapı kapandığında diğeri açılır, ancak biz kapanan kapının ardından o kadar uzun süre bakarız ki bizim için açılan yeni kapıyı göremeyiz” şeklinde. Tüm kalbimle katılıyorum.
Bugünden itibaren olaylara artık eskisi gibi bakmayın yenisi gibi bakın. Olabilecek olana daha fazla odaklanın ve daha fazla şans verin.
Sevgi ile kalın.
P.S: Olabilecek olanlara odaklanmak ve bunları daha kısa sürede daha kolay bir şekilde gerçekleştirmek için Mutlulukla Değişim Programına bekliyorum, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.