ÖĞRENMEK, MUTLULUK VE HAYATIN ANLAMI

ÖĞRENMEK, MUTLULUK VE HAYATIN ANLAMI

Okulların bir bölümü geçen hafta açıldı, kalan kısmı ise pazartesi başlıyor, tüm öğrencilerimize güzel bir dönem diliyorum. Bugünün konusu öğrenmek ve hayatımızdaki önemi.

Ben öğrenmek konusuna biraz geniş kapsamlı olarak yaklaşıyorum ve benim için hayatın anlamı olarak görüyorum. Dünyaya bir şeyler öğrenmeye ve kendimizi geliştirmeye geldiğimizi düşünüyorum, bu nedenle yeni bir bilgi edindiğimde hem mutlu oluyorum hem de anlamlı bir gün geçirdiğimi düşünüyorum.

Öğrenmenin pek çok yöntemi var elbette, kitap okuyarak, belgesel veya film izleyerek ya da bizzat deneyimleyerek öğrenebilir insan.

Öğrenmenin olmazsa olmazı olarak gördüğüm konular da var elbette, bunlardan bir tanesi hata yapmak konusu, hata yapmayı çıkardığınızda öğrenme deneyimi eksik kalacaktır. Diğer bir tanesi ise tekrar etmektir.

Peki siz en çok neyi öğrenmek istiyorsunuz bu dönem, kendinizi geliştirmek istediğiniz alan hangisi, yılbaşına 4 aylık bir süre kaldı, bu süre zarfında neyi öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Ben yeni bir yabancı dil öğrenmeye başlamayı düşünüyorum, İtalyanca var aklımda, beni bu dönem mutlu edebilecek şeyler listeme aldım bile, sizin böyle bir listeniz yoksa hemen yapmaya başlamanızı öneriyorum.

Öğrenmek keyifli olmalı ve insan ilgi duyduğu bir alanda kendisini geliştirebilmeli, maalesef eğitim sistemimiz şu an için bunun oldukça uzağında.

Diğer yandan; öğrenmek ve kendisini geliştirmek isteyen insanın önünde bir engel de yok, teknolojinin sunduğu imkanları bir şeyler öğrenmek ve kendimizi geliştirmek için kullanabiliriz her zaman.

Öğrenmek kadar öğretmek de önemli, çünkü öğretirken de öğreniyor insan. Ve benim gibi yazılar yazmayı seviyorsanız hem yaşarken hem yazarken yeniden öğreniyor insan.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar