ÖFKEMİZİ KONTROL ETMEK

ÖFKEMİZİ KONTROL ETMEK

Meşhur atasözümüzdür, öfke ile kalkan zarar ile oturur. Öfke duygusu hatalı kararlar almamıza, başka insanları kırmamıza neden olabilir ayrıca öfke insanın kendisine de zarar verir, keskin sirke küpüne zarar misali bizi içeriden yavaşça tüketebilir. Bu nedenlerle öfkeyei yönetebilmek, kontrol altına alabilmek önemlidir.

Öfkenin altında yatan çok farklı nedenler olabilir. Bazı kişilerde öfke korkulardan kaynaklanır, bu nedenle öfke korkunun maske takmış halidir sözü kullanılır. Sizde öfke yaratan durumları bu açıdan bir inceleyin, acaba derinlerde bir yerde sizi korkutan şey ne olabilir bununla ilgili. Kendisini dinlemediği için arkadaşına kızan birisinin korkusu dinlenilmeme korkusu ya da dikkate alınmama korkusu olabilir örneğin. Her zaman herkeste böyle olacak diye bir şey yok, sadece genel mantığı anlatmak için örnek verdim.

Öfkenin bir başka alt nedeni kıskançlık olabilir, kıskandığımız zaman daha kolay öfkelenebiliriz. Halbuki kıskançlığı faydalı bir şekilde de kullanabiliriz, kıskandığım kişilerin ortak özellikleri neler, onları neden kıskanıyorum? Genellikle bizim sahip olmadığımız şeylere sahip olan insanları kıskanırız ve belirleyici olan bu şeylere sahip olamayacağımızı düşünmemizdir, yani geleceğe dair bir tür kuvvetli umutsuzluk hali diyebiliriz.

Stres yönetimi kötü olan kişilerde de öfke kontrolü zorlaşır, stres ayrı bir yazının konusu olabilecek kadar geniş kapsamlı, sadece kısaca şunu söylemek isterim, kontrol edemeyeceğimizi düşündüğümüz zaman stres daha fazla oluyor, belki de her şeyi kontrol etmemiz gerekmiyor ne dersiniz?

Mükemmelliyetçilik de öfke dışavurumlarının bir alt nedeni olabilir, sürekli daha fazlasına odaklanmak, daha fazlasını istemek, pek çok şeyi yeterli görmemek gibi açıklayabiliriz.

Bunun anti tezi de belli ölçülerde olanla yetinebilmektir, evet ileriye doğru gitmek doğru ve gerekli ama bunu yaparken kendimizi ve çevremizi çok fazla hırpalamamak kaydıyla.

Ve son bir öfke nedeni olarak kıyaslamayı sayabilirim, kendisini ve hayatını sıklıkla başka insanlarla kıyaslayanlarda buna bağlı öfkelenmeler sık olabiliyor. Hayat bir yarış değil, herkesin farklı bir kulvarı var, illa bir kıyaslama yapacaksanız kendinizi kendinizle kıyaslayın, belli bir konu seçin, bu konuda şimdi nasılım bir yıl önce nasıldım buna bakın.

Elimden geldiği ölçüde anlatmaya çalıştım, hepimize daha sakin, huzurlu günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Yayınlanmış dört adet kitabıma D&R mağazaları ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar