ÖFKE VE ÖFKE KONTROLÜ

ÖFKE VE ÖFKE KONTROLÜ

Hepimiz zaman zaman öfkeleniriz, en sakin insanlar bile bazı durumlarda bu sakinliklerini koruyamazlar. Peki neden öfkeleniriz; öfke ile nasıl başa çıkarız ve nasıl daha kontrollü olabiliriz? Bugün bu sorulara kısaca yanıt veren bir yazı yazmak istedim.

Öfkeleniriz çünkü değerlerimizle çelişen bir durum ile karşılaşırız, örneğin saygı bizim için çok önemlidir ve saygısızlık olarak adlandırdığımız bir tutum görürüz. Öfkeleniriz çünkü bizi korkutan bir şey vardır derinlerde, duymuşsunuzdur, öfke korkunun maske takmış halidir diye bir söz vardır. Öfkeleniriz çünkü öfkelendiğimizde sözümüzü dinletebileceğimizi düşünürüz, adeta ilave bir güç gibi kullanırız öfkeyi. Diğer yandan bu güç bizi içeriden tüketir bunu sık yaptığımızda.

Gördüğünüz gibi öfkenin pek çok farklı nedeni olabilir; öfke ile nasıl başa çıkarız konusunda bunlardan korku temelli olan öfkeyi ele almak istiyorum. Eğer duyduğumuz öfke bizde derinlerde yatan bir korkudan kaynaklanıyorsa işte bu korkunun ne olduğunu bulup dönüştürdüğümüzde öfke de azalarak zaman içinde yok olacaktır.

Nasıl daha kontrollü olabiliriz konusuna gelince her zaman söylerim duyguları değil davranışları kontrol etmek her zaman daha kolaydır diye. Dolayısı ile öfkeyi azaltana kadar bu tip durumlarla karşılaştığınızda bazı tedbirler alabilirsiniz, basit bir nefes egzersizi yapmak, biraz çıkıp hava almak ya da içinizden 60’a kadar saymak gibi. Hemen o an bir tepki vermek durumunda değilsiniz.

Öfkenin en tehlikeli türlerinden bir tanesi de kişinin kendisine karşı sürekli öfke duymasıdır, oku sürekli olarak kendimize çevirip ben nerede yanlış yapıyorum diye düşünmenin bir sonucu olarak da gelişebilir. En azından kendinize öfkelenmeyin, bunu yaparak başlayın.

Öfkelenince ne oluyor, öfkelenmeden tepkimizi göstersek nasıl olur? Bu sorunun cevabının önemli olduğunu düşünüyorum, sınırlarımızı çizmek ve belirtmek için öfke olmadan nasıl bir çözüm sağlayabiliriz?

Biraz denge, biraz da huzur ve sabır gerekiyor, hiç öfkelenmemek elbette mümkün olmayabilir diğer yandan öfkeyi kontrol etmek ve sonrasında sakinleşebilmek önemli.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, videolarımızı Youtube kanalıma abone olarak izleyebilirsiniz. Koçluk ile ilgili olarak aklınıza takılanları ise [email protected] adresinden mail olarak iletmenizi rica ediyorum.

Paylaş