ODAKLANMA BECERİSİNİ ARTIRMAK

ODAKLANMA BECERİSİNİ ARTIRMAK

Hepimizin hayatında gerçekleştirmek istediğimiz hayallerimiz ya da kendimiz için belirlediğimiz hedeflerimiz var. İki durumla çok sık karşılaştığım için bu konuda kısa bir yazı kaleme almak istedim. Bunlardan ilki maymun iştahlılık, yani hedefe ulaşmadan motivasyonun azalması, yeni bir hedef belirlemek ama kısa bir süre sonra ondan da vazgeçmek. Diğer rastladığım konu ise hayallerimiz ya da hedeflerimiz için çalışabilecek boş zamanımız olduğu halde bu zamanı bunlar üzerinde çalışmak yerine bize fazla yararı olmayan boş zaman aktiviteleri ile geçirmek. Her iki durumda da konu belli ölçülerde odaklanma becerilerimiz ile ilgili olabilir.

Bir insan genel olarak odaklanma becerisini nasıl artırabilir? Her şeyden önce hayallerin ya da hedeflerin yazılı hale getirilmesinin önemli olduğuna inanıyorum. Zamanı iyi yönetebilmek önemlidir. Bir diğer önemli odaklanma becerisi ise verimlilik. Günün hangi saatlerinde daha enerjik ve verimli hissediyorsanız önemli ve stratejik işlerinizi o zaman diliminde yapmaya çalışın.

Odaklanma aslında bir enerji konusudur aynı zamanda. Dik gelen güneş ışığını küçük bir ayna yardımı ile odaklayarak yansıtırsanız büyük bir ısı ve ışık enerjisi elde edersiniz. İnsan da enerjisini yüksek tutabildiği ölçüde verimli olur. Enerjimizi yüksek tutmanın pek çok farklı yöntemi olabilir, size iyi geldiğini bildiğiniz halde yapmadığınız şeyleri yapmaya başlamak iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Ayrıca enerjinizi çalan işlerden ve kişilerden belli ölçülerde uzak durabilirsiniz.

Odaklanma elbette motivasyon ile de ilgilidir, motivasyon ise nedenlerle alakalıdır. Bir şeyi yapmak için ne kadar çok güçlü nedeniniz olursa motivasyon o kadar yüksek olur.

Ayrıca bir kere odaklanmayı başardıktan sonra bunu en azından belli bir süre örneğin bir saat kadar sürdürebilmeniz önemlidir. Dolayısı ile dikkatinizi dağıtan şeyler her ne ise bunları saptayıp bir saatliğine uzak durabilmeniz önemlidir. Günümüzde bu genellikle cep telefonu olmaktadır.

Odaklanma ile ilgili en önemli konulardan bir tanesi de çok sayıda konu arasından neye odaklanacağımızı iyi seçmektir, her şeye dikkatimizi aynı ölçüde veremeyiz. İyi önceliklendirme yaparsak odaklanmak anlamında iyi bir avantaj sağlarız.

Haftalık değerlendirme yapmak, güvendiğiniz bir dostunuzdan geri bildirim istemek, bir yakınınızın sizin isteğinizle sizi takip etmesi ve sorular sorması, birlikte düşünmek ve profesyonel destek almak gibi unsurlar da işinizi kolaylaştırabilir.

Neye odaklanacağımız hayatımızın akışını belirleyen önemli konular arasında yer alır. İnsan bir enerji varlığıdır ve dikkatini verdiği şeyi büyütür. Güzel şeylere ve hayallerimizin gerçekleşmesine odaklanırsak zihnimiz gerçekleştirmek için bir yol bulacaktır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar