NİYET ETMENİN ÖNEMİ


Bugünkü yazımız niyet etmek üzerine. Pazartesi günü eşim Özge Çuhadaroğlu’nun Resmi Sayfasında da bu konu işlenmişti. Fırsatınız olursa incelemenizi isterim. Eğer henüz gerçekleşmemiş istekleriniz varsa farklı bir bakış açısı yakalayabilirsiniz belki. En azından biz bunu ümit ederek yazdık, keyifli okumalar.

Niyet etmek her şeyden önce, çok güçlü bir bağlantı kurmaktır. Hayallerimizi yaratmanın ilk adımı niyet etmektir, istek olmadan yaratım gerçekleşmez. Elbette daha sonra gerekli adımlar atılacak ve emek harcanacak ama niyetimizi tam olarak netleştirmeden bu yaptıklarımızdan da çok fazla sonuç alamayız. Bir konuyla ilgili bir niyet koyduğunuzda, net bir beyanda bulunmuş olursunuz, enerjiniz ve dikkatiniz isteğinize yoğunlaşır. Bu sayede attığınız adımlar da isteğinizle uyumlu olur.

Niyet etmenin iki boyutu var; birincisi fiziksel kısmı, diğeri ise ruhsal kısmı. Önce fiziksel kısım ile başlayalım. Bir isteğiniz olduğunda bir hedef belirlemişsiniz demektir, bu hedefe giden yolu kafanızda şekillendirirsiniz, sonra ilk adımınızı atarsınız. Arzu edilen hedefe ulaşmak için cesaret, kararlılık ve sabır önemlidir. İkinci bir adım atarsınız, durumu değerlendirirsiniz, gerekirse plan değişikliği yaparsınız.

Karşınıza zaman zaman engeller de çıkabilir, bu tip durumlarda kendinize yola neden çıktığınızı hatırlatıp engelleri basamak olarak kullanmaya çalışırsınız, kararlılığınız test edilebilir.

Karşınıza çıkan durumlarda iyimser ve esnek olabilirseniz gereken çözümleri üretirsiniz. Fiziksel olarak niyeti incelediğimizde şunu görürüz, isteklerinizi gerçekleştirmek daha çok size, özelliklerinize ve eylemlerinize bağlıdır. Tuttuğunuzu koparırsanız, niyet ettiğiniz şey gerçekleşir.

Bu kısmına katılmamak mümkün değil, uzun yıllar isteklerimi bu şekilde gerçekleştirmeye çalıştım. Diğer yandan; niyetin bir de ruhsal boyutu var, bu kısmını da iyi kavrayıp hayatımızda uygulayabilirsek isteklerimize ulaşmak kolaylaşacaktır.

Niyet etmek; kararlı olmaktan, irade sahibi olmaktan veya hedef doğrultusunda çalışmaktan daha geniş bir kavramdır. Niyet etmenin ruhsal boyutu daha çok maneviyat ile ilgilidir.

Niyet etmenin ruhsal boyutunda anlamamız gereken ilk şey şu, temiz bir kalple niyet ettiğiniz her şey gerçekleşir, buna şüphesizce inanmanız kaydıyla.

Yazının başında belirtmiştim; niyet etmek her şeyden önce çok güçlü bir bağlantı kurmaktır. Enerjimizi çok dağıtmadan, akıllıca bir veya iki noktaya yöneltmektir, pozitif olmaktır.

İsteklerimizi sadece aklımızdan geçirmemiz yeterli değildir çoğu zaman, aynı zamanda kalbimizden geçirmemiz gerekir. İşte niyet bunu sağlar.

Ben bugüne kadar ne istediysem hep oldu, zamanlaması farklıydı sadece. Pek çok isteğim bir yıl sonra gerçekleşti. Geriye dönüp baktığımda ilahi zamanlamanın benim planlarımdan çok daha iyi olduğunu görebiliyorum.

Bugün bu ayla ilgili bir niyet belirleyin; bu ay en çok neye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, size en çok ne iyi gelecekse…Niyet ettim diye başlayın ve içinizden geçen şekilde duaya dönüştürün.

Niyet etmek hepimizin içinde var olan bir güçtür. Bu sonsuz kaynağı çok daha fazla kullanabiliriz. Şüphesizce inandığınız ve niyet ettiğiniz her şey gerçekleşir.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk almak isteyen kişilerle yaptığım Eylül Ayı ücretsiz ön görüşmeleri başlamıştır, önümüzdeki hafta genel bir duyuru yapılacaktır, katılım için [email protected] adresine mail atıp randevu alabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve + 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.