NİYE MUTLU DEĞİLİM? 80- 20 KURALI

NİYE MUTLU DEĞİLİM? 80- 20 KURALI

Geçenlerde yakın bir arkadaşım ile sohbet ediyorduk; uzun uzun değişik konulardan bahsettikten sonra aniden “sence ben niye mutlu olamıyorum?” diye sordu; sormasa idi bir yorum yapmayı düşünmüyordum açıkçası, çünkü o zaman bir eleştiri gibi algılayabilirdi. Sorduğu için düşüncelerimi paylaştım, dedim ki” mutlu değilsin çünkü 80-20 kuralını uygulamıyorsun.”, “nedir bu” diye devam etti, yeni çıkan beşinci kitabımda anlattığımı söyledim gülümseyerek. “benim durumum acil, kısa bir özet geçer misin, söz kitabı da okuyacağım” dedi. Onunla paylaştığım bilgileri kısaca size de anlatmak istedim.

Bir insanın daha mutlu olabilmesi büyük ölçüde 80-20 kuralını anlamasına ve içselleştirmesine bağlıdır. Hayatınızda bir sürü güzel şey var, sahip olduğunuz şeyler var, maddi olabilir, manevi olabilir önemli değil, önemli olan sahip olduklarınızın toplamın %80’ini oluşturması, ama sizin bunlara sahip olduğunuz için mutlu olmak yerine elinizde olmayan %20’yi düşünmeniz ve konuşmanız. Bunları elde etmek için emek vermeyin demiyorum yanlış anlaşılmasın, diğer yandan sürekli olarak eksik olana odaklanmak insana kendisini mutsuz hissettirecektir, bundan bahsediyorum.

Benzer bir durum kişisel özelliklerimiz ile ilgili olarak da ortaya çıkar, kendinizi en azından %80 oranında olduğunuz gibi kabul edip sevebilirseniz kalan %20’yi zaman içinde değiştirme konusunda da bir şansınız olabilir. Ben öyleyim, ben şöyleyim diye kendinize negatif etiketler yapıştırmaktan ve her olayın suçlusu olarak kendinizi görmekten vazgeçin. Güzel yönleriniz neler, onları biraz daha geliştirin.

Üçüncü olarak da insan ilişkileri ve iletişim konusunda önemlidir 80-20 kuralı, özellikle de çiftler arasındaki ilişkilerde önem arz eder. Birlikte olduğunuz kişinin hoşunuza giden pek çok özelliği var iken siz kalkar daha az sayıda hoşunuza gitmeyen özelliğine kafayı takarsanız işiniz zorlaşır. İyi olduğunu düşündüğünüz yönlerinden bahsederseniz kalanı değiştirmek için motive etmiş de olabilirsiniz.

Tek bir hayatımız var, her şeyi yaşamak mümkün değil, biraz elinizdekilere daha fazla odaklanıp onlarla mutlu olmaya çalışmak daha doğru bir yöntemmiş gibi geliyor bana, bu nedenle kendi hayatımda da olabildiği ölçüde 80-20 kuralını uyguluyorum, sizlere de tavsiye ederim.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu ve benzer konular üzerinde çalıştığımız Mutlulukla Değişim Programı’nın yaz dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar