Düşüncelerimiz ve dolayısıyla biz, sık sık geçmiş ve gelecek arasında mekik dokuyoruz, bu nedenle de bugünümüzü çok farkındalıkla yaşadığımızı söylemek güçleşiyor.

Hata, suçluluk ve pişmanlık, geçmiş zaman kapısının bekçileri gibi ve bizi içeri davet etmek için hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar. Bir bakıp çıkacağım diye girdiğimiz yerde çoğu zaman gereğinden fazla kalıyoruz.

Hepimizin geçmişinde suçluluk veya pişmanlık duyduğu konular vardır. Geçmiş ülkesine son bir ziyaret yapıp kendimize sormamız gereken bir veya iki soru var:

Bunlardan hangisini değiştirebilirim? Yanıt, çoğu zaman hiç biri şeklinde olacaktır.

Aldığım dersler neler ve gelecekte neleri farklı yapacağım?

Lütfen üşenmeyin ve bir kağıt kalem çıkarıp yazın, hayattan aldığınız dersler neler, aynı şeyleri veya bir benzerini gelecekte yaşarsanız neleri farklı yapacaksınız?

Bittiğinde biraz rahatlamış olacağınızı ümit ediyorum, artık geçmişi bu amaçla ziyaret etmenize gerek yok, aklınıza geçmişle ilgili bir suçluluk veya pişmanlık geldiğinde tek yapmanız gereken şunu düşünmek:

“Ben 24.12.2013 tarihinde geçmişime bir ziyaret yaptım ve aldığım dersleri not aldım, tekrar tekrar aynı şeyleri düşünmeyeceğim.” İsterseniz daha önce yazmış olduğunuz kağıdı çıkarın ve okuyun, ama sadece o kadar.

Benzer bir durum gelecek için de söz konusu, güzel bir hayal kurmak için geleceğe seyahat ediyorsanız bu oldukça yararlı ve keyiflidir.

Diğer yandan, geleceği düşündüğünüzde ağırlıklı olarak endişe duyuyorsanız bu konuda bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Bir kağıt çıkarın lütfen ve gelecek için endişelendiğiniz konular her ne ise bunları tek tek maddeler halinde sıralayın.

Para, kariyer, ilişkiniz, sağlığınız, artık sizi endişelendiren her ne ise.

Kendinize sormanızı istediğim soru şu: Bunları nasıl kontrol edebilirsiniz? Yapabileceğiniz konular için bir plan oluşturun, yapamayacağınız şeyler için de endişelenmeyi bırakın.

Sizi endişelendiren konular için bir plan oluşturmanız ve eylem adımlarını tarihlendirmeniz çok önemli.

Örneğin para konusunda mı endişeleniyorsunuz, çok güzel, hemen Ocak ayında tasarruf yapmaya başlayın, ayda 200 TL bile biriktirmeye başlasanız bu konuda bir şeyler yapıyor olmak ve bunun bir plana bağlı olması sizi endişeden çoğu zaman kurtarır. Endişenin kaynağı aynı zaman hiçbir şey yapmıyor olmanızdır.

Bu planları oluşturduktan sonra gelecekle ilgili endişelenirken kendinizi yakaladığınızda “ben elimde olan konular ile ilgili olarak planlarımı yaptım ve harekete geçtim, artık huzurluyum” cümlesini içinizden geçirin.

Geçmişi değiştirmek mümkün değil, en fazla ders alıp benzer bir durumla karşılaştığımızda farklı davranabiliriz o kadar. Gelecek ise adı üzerinde henüz gelmedi ve hiç kimse kendisi fiziken bugünde iken gelecekte olacak olaylarla başa çıkamaz. Geleceğin en güzel tarafı her seferinde sadece bir gün olarak gelmesidir diye meşhur bir söz var.

Biz insanlar olarak diğer canlılardan farklı olarak geleceği tahmin etme, hayal etme kapasitesine sahibiz. Bu kapasiteyi sadece endişe duyacağımız olayları zihnimizde canlandırmak için kullanmak çok anlamsız.

Duygusal beynimiz geçmişi olduğu gibi geleceğe yansıtma eğilimindedir, ancak görsel beynimizi devreye alarak ve pozitif resimler, hayaller oluşturarak geçmiş=gelecek denklemini kırabiliriz. Ne olmasından korktuğunuzu değil, ne olmasını istediğinizi düşünün.

Bir araba kontrolünü yitirdiğinde çarpmak üzere olduğunuz duvara bakmak sizi adeta kilitler ve kazayı kaçınılmaz yapar, denemeniz gereken gitmek istediğiniz yöne doğru bakmak ve direksiyonu o yöne çevirmektir. Biraz pratikle yapabileceğinize eminim.

Sonuç olarak, toparlamam gerekirse size keyif verdiği sürece geçmiş ve geleceği ziyaret edebilirsiniz ama ziyaret süresini siz belirleyin ve ne yaptığınızdan emin olun.

Hayat bugündür, başka bir hayat yoktur, o günü farkındalıkla yaşayabilmek hayatı farkındalıkla yaşamanın anahtarıdır.

Sevgi ile farkındalıkla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − seven =