NEŞELİ OL Kİ GENÇ KALASIN

NEŞELİ OL Kİ GENÇ KALASIN

Sanırım bir şarkı nakaratı idi, geçen sabah dilime dolandı, ben de bu konuda bir yazı yazmak istedim. Biraz gerginiz, ister mevsim geçişinden olsun ister başka bir nedenden kaynaklansın biraz neşelenmeye ihtiyacımız var bence, meşhur sözdür, başarı neşeyi takip eder şeklinde, bu nedenle neşeli olmak hem sağlığımız için faydalıdır hem de isteklerimizin gerçekleşmesini kolaylaştırır.

İlk sorum şu olacak; çok neşeli olduğunuz bir anı hatırlayın ve gözünüzün önüne getirin, ne yapıyordunuz? Bunu düşünmek bile neşelenmemizi sağlayabilir. Geçen akşam kızlar tutturdu, baba bize karate öğretir misin diye, ben de 3 gün önce Hababam Sınıfı’nda Badi Ekrem’in karate öğretmesini izlemiştim, bayağı eğlendik işte.

Kiminle görüştüğünüzde neşeleniyorsunuz, hadi arasanıza onu, belki sizi özlemiştir o da. Ben genellikle arkadaşlarımla iki haftada bir yaptığımız yemeklerde çok gülerim.

Sadece gülmekten ibaret değil elbet neşeli olmak; bir hayatı yaşama şekli, şunu söyleyebilirim ki, gerginlikle hiçbir şey halledilmiyor, zorlayamazsınız çok fazla hayatı, o yüzden biraz kabul etmek ve çok ciddi konular dışında olaya biraz esprili yaklaşmak gerekiyor.

Endişelerimiz olacak elbette, onları paylaşacağız, ama yazarak ama eşimizle dostumuzla, illa bir sonuca ulaştırmamız da gerekmiyor o an itibarıyla. Ölüm dışında her şeyin bir çaresinin olduğunu unutmadan yaşayacağız, elimizden gelenin iyisini yapacağız elbette ve güzel şeylere inanmaya devam edeceğiz.

Biraz gevşeyip dinlenmek gerekiyor ayrıca, okuduğum bir kitapta vardı, mucit Elon Musk’ın hayatına dair bir kitaptı, “bireyler olarak bundan 20 yıl önce sadece Amerika Başkanı’nın sahip olduğu tüm güçlerden daha fazla teknolojik gücümüz var ama mutlu değiliz, hep gerginiz” şeklinde idi sanırım.

Kaygı ve endişeyi biraz azaltmak gerekiyor ayrıca neşelenmek için, bu kadar endişe varken nasıl neşe olacak? Casuslar Köprüsü filminde Tom Hanks’ın canlandırdığı avukat idam cezası alma ihtimali olan müvekkiline nasıl olup da endişelenmediğini sorduğunda aldığı yanıt ilginçti” endişelenmem işe yarayacaksa hemen endişelenmeye başlayayım.”

Ben size neşelenin derken vur patlasın çal oynasın yaşayalım demiyorum bir yanlış anlaşılma olmasın, sadece biraz daha dengeyi bulalım diyorum, çalışalım ama dinlenmeye ve eğlenmeye de zaman ayıralım, kaygı ve endişe olacaksa bunun karşısında biraz da gevşeme ve keyif olsun diyorum.

Herkes kendi neşelenme reçetesini üretsin.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar