NEREDEN BAŞLAYACAĞINIZI BİLSEYDİNİZ NEREDEN BAŞLARDINIZ?


Bazen bir şey değişince her şey değişir. Benim hayatımda tam olarak böyle oldu, işimi değiştirdim hayatımı değiştirdim. Çocukluğumdan beri girişimcilik veya ticaret yapamayacağıma, benim için en iyisinin; güvenli, maaşlı bir iş olduğuna inanmıştım, inandırılmıştım. Şimdi keşke daha erken girişimcilik yapsaymışım diyorum.

Bir düşünsenize nelere inanmayı seçip seçeneklerimizi nasıl kısıtlıyor ve kendimizi neleri asla yapamayacağımıza inandırıyoruz.

Bir daha aşık olamayacağımıza, mevcut işimizden emekli olmak dışında bir seçeneğimiz olmadığına, insanların bizi sevmeyeceğine, yeni bir çevre edinemeyeceğimize, çocuklarımızla iyi bir ilişkimiz olamayacağına, annemizin bizi anlamayacağına inanmayı seçiyoruz.

Kendi potansiyelimizin hiç farkına varmadan zaman geçip gidebiliyor. Bugün buna bir son vermenizi istiyorum. Hemen şimdi elinize bir kağıt kalem alın ve olamayacağınıza/yapamayacağınıza inandığınız her şeyi yazın.

Yanıldığınızı kanıtlamanın bir yolu olmalı. Ben de 5 yıl önce böyle düşünmüştüm. Eğer bir tanesinin doğru olmadığını ispat edebilirsem bütün teori çökerdi. Bir illüzyona inanmayı seçtiğimi anlayabilirdim. Kendi hakkımda inandığım/inanmadığım her şeyi yeniden sorgulardım.

Tam olarak öyle yaptım, ben Mert Çuhadaroğlu iyi bir yazar ve iyi bir koçum. 3 yıl önce bunu sadece hayal edebilirdim, her şey bir hayal ile başladı ve gerçek oldu, çoğu zaman olduğu gibi.

Mutlulukla Değişim Programı’na katılan onlarca kişinin de bunu yaptığına şahit oluyorum her gün, bir şey değişince her şey değişiyor. Tek yapmanız gereken inanmayı seçtikleriniz arasından bir tanesinin doğru olmadığını kendinize ispatlamak.

Sizin yapabileceğinizi düşünmediğiniz neler var?

Nereden başlayacağınızı bilseydiniz, nereden başlardınız?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.