NELER YEDİĞİMİZ KADAR NELER DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ DE ÖNEMLİ

NELER YEDİĞİMİZ KADAR NELER DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ DE ÖNEMLİ

Sağlıklı beslenmenin önemini hepimiz biliyoruz, peki ya sağlıklı düşünme konusunda aynı özeni gösteriyor muyuz? Çok basit bir şekilde ifade edecek olursam; düşünceler duygularımızı, duygular da ruh hallerimizi belirliyor. Peki size ne düşündüğümüzü belli ölçülerde biz seçiyoruz, belirliyoruz desem. O zaman ruh halimizi de büyük ölçüde kendimiz belirliyoruz demektir.

Daha önce bir yazımda pozitif düşünceyi şu şekilde tarif etmiştim: İstediğiniz, sizi heyecanlandıran şeyleri daha fazla düşünün, olmasından korktuğunuz şeyleri daha az düşünün.

Bir dizi ya da film izlediğinizi düşünün, hoşunuza gitmeyen bir sahne çıktığında filmi ileriye sarabilir ya da kapatabilirsiniz, düşünceler söz konusu olduğunda bunu yapmıyor olmamız bana hep ilginç geliyor, nedense kötü senaryoları en sonuna kadar oynatmayı tercih edebiliyoruz.

Unutmayalım ki düşüncelerimizin çoğu gerçek bile değil, onlar sadece bir olasılık. Kırk kere düşününce olur misali hangi düşüncelere daha çok ağırlık verdiğimiz hem ruh halimizi belirliyor hem de onların gerçekleşme ihtimalini artırıyor.

Elbette düşünceleri seçmek başlangıçta kolay olmayabilir ama zaman içinde bu konuda ustalaşabilirsiniz, meditasyon gibi uygulamalar da kesinlikle yararlı olur. Anda kalmak bazen de düşüncesiz kalmaktır, çok kısa süreliğine olsa bile.

Özellikle de kendiniz ve yaşamınız hakkındaki düşüncelerinize lütfen özellikle dikkat edin, bunlar aynı zamanda özgüveniniz üzerinde de etkili olurlar.

Paylaş