NEDEN HATA YAPIYORUZ?

NEDEN HATA YAPIYORUZ?

Elbette hata yapmak yaşamın önemli bir parçası ve çoğu zaman hata yaparak öğreniyoruz. Buna hiçbir itirazım yok, diğer yandan acaba bazı hatalar önlenebilir mi anlamında düşündüğümde aklıma gelen bazı fikirler var, onları paylaşmak istedim bu yazımda.

Benim en çok gördüğüm hata şekli; ister iş hayatı olsun ister kadın erkek ilişkileri olsun, şu: Çok istediğimiz bir şey var, bu şeyi uzun zamandır çok istiyoruz, eksikliğini hissediyoruz, sabırsızız, hemen olsun istiyoruz, belki bir süredir bekliyoruz ve sabrımızın sonuna yaklaştık, işte o anda bir fırsat ortaya çıkıyor ve biz balıklama bu fırsatın üzerine atlıyoruz. Mantığımızı tamamen devre dışı bırakarak ve duygularımızla hareket ederek bir karar alıyoruz, bazen de bundan pişman olup bir hata olarak nitelendiriyoruz.

Dolayısıyla çok istediğimiz şeyler, adeta bir bağımlılık oluşturmuş olduğumuz bazı isteklerimiz bizi hata yapmaya da açık hale getirebiliyor. Bunu görmenizi istiyorum sadece, yoksa ben gerçekten istemenin gücüne ve önemine inanıyorum, buna olan inancımda bir değişiklik yok, sadece bu gibi durumlarda ilave bir dikkat harcamak gerekiyor.

Ayrıca bazen ne istediğimizi ve istemediğimizi tam olarak bilmemize rağmen, kalan zamanın azaldığını düşünerek olmadık işlere ilişkilere kalkışıyoruz. Mevcut durumu daha iyi yapalım derken bir bakıyoruz geriye doğru gitmeye başlamışız.

Bu nedenle ne istediğinizi bildiğiniz durumlarda istediğiniz gibi bir durumla karşılaşana kadar, içinize sinene kadar bekleyebilmek çok önemli.

Ayrıca diğer insanların bizim ve hayatımız hakkındaki düşüncelerinden gereğinden fazla etkilenerek de hataya açık hale gelebiliyoruz. Sizi ve sizin için önemli olan şeyleri sizden daha iyi bilen kimse olamaz, bu nedenle önemli kararlarınızda lütfen iç sesinizin rehberliğinde ilerleyin.

Başarılı olmak elbette önemli, mutluluk açısından da önemli, diğer yandan hayatın da belli bir akışı var, sistemi var, çok zorlamamak lazım, çok fazla ısrar etmek bizi hataya açık hale getiriyor.

Önemli ve uzun bir konuya değinmeye çalıştım, umarım hepimize yararı olur.

Sevgi ile kalın.

Not: Yeni çıkan kitabım Mutluluğun Şifresi’ne ve diğer kitaplara D&R mağazalarından ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar