NEDEN ELİMİZDEN GELENİN HEPSİNİ YAPMAYIZ?

NEDEN ELİMİZDEN GELENİN HEPSİNİ YAPMAYIZ?

Geçenlerde bir dostum ile sohbet ederken bu konu gündeme geldi; kendisine bazı konularda elinden gelenin tamamını yapmadığı için kızıyordu biraz, diğer yandan bunun nedenini de keşfetmişti, bu keşifin önemini anlattım ona ve biraz ilave farkındalık yarattım, ondan sonra bahsettiği konunun daha fazla üzerine gitmeye karar verdi. Bugünkü yazımda biraz bu konudan bahsetmek istiyorum.

Hepimiz sonuç almayı severiz; istediğimiz şeyleri elde etmek için emek veririz, bazen de istediğimiz şeyler gerçekleşmez, o zaman bir açıklamaya ihtiyaç duyarız. Elimizden gelenin hepsini yapmadığımız için de bu açıklamayı kolay bir şekilde buluruz. Bu bizi belli ölçülerde rahatlatır.

Bazı örnekler üzerinden gidelim; örneğin diyelim ki iş arıyorsunuz veya iş değişikliği yapacaksınız, toplam 10 tane farklı yöntem olabilir uygulayabileceğiniz, çoğu zaman bunlardan 5-6 tanesini yapar kalanları yapmazsınız, çünkü çoğu insan şu duruma gelmek istemez, mümkün olan her şeyi ama her şeyi yaptım ve istediğim sonucu elde edemiyorum. Bununla yüzleşmemek için elimizden geleni yapmayız.

Burada çift yönlü bir riskten bahsetmek istiyorum. Birincisi elimizden gelen her şeyi yapmadığımız için istediğimiz sonucu almıyor olabiliriz, belki de kapıyı açan anahtar henüz kullanmadıklarımızdan birisidir.

Diğer risk ise belki de elimizden gelen her şeyi yapıyor olmamıza rağmen istediğimiz sonucu almamak durumuyla yüzleşmekten kaçmaktır; belki de bu yüzleşmeyi yaşamamız ve farklı bir istek seçmemiz gerekiyordur, bazen de bir şeyin olmayabileceğini kabul ederek ilerlemek gerekir hayatta.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar