NEDEN DAHA ÇOK GÜLMELİYİZ?

NEDEN DAHA ÇOK GÜLMELİYİZ?

Her yıl Ekim ayının ilk Cuma günü Dünya Gülümseme Günü kutlanır. Günün sloganı ise “bir iyilik yapın ve bir kişinin gülümsemesini sağlayın” şeklinde. Amerikalı reklamcı ve grafiker Harvey Ball 1963 yılında bir müşterisinin talebi üzerine küçük ve sevimli bir gülen surat ikonu yaptı, günümüzde gülücük emojisi olarak kullanıyoruz. Ball, dünya gülümseme günü fikrini de ortaya atan kişi aynı zamanda.

Pozitif psikoloji açısından bakıldığında gülmek, gülümsemek kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. Benim görüşüme göre gülmek için ortada bir neden olması gerekiyor, gülümsemek için ise bir nedene ihtiyacımız yok. Dolayısı ile en azından daha fazla gülümsemeyi deneyebiliriz. Ben sabah yürüyüşlerimin bir kısmını gülümseyerek geçiriyorum.

Günde kaç kere güldüğümüz aslında yaşam kalitesi açısından önemli. Sizi daha fazla gülmekten alıkoyan neler var, bunlar üzerinde düşünmek de bir farkındalık yaratabilir.

Keyifli neşeli insanlarla daha çok zaman geçirmek de daha fazla gülmemizi sağlıyor. Gülmenin bulaşıcı bir özelliği var, yıllar önce izlediğim bir videoda metro vagonunda bir kişinin izlediği bir şeye gülmeye başlaması vagondaki tüm kişilerin gülmesine yol açıyordu.

Ayrıca insan kendisine gülmeyi de becerebilmeli, kendimizi ve hayatı gereğinden fazla ciddiye aldığımızda hayat sıkıcı ve sevimsiz hale gelebiliyor.

Hepimiz daha fazla gülmeyi ve eğlenmeyi kesinlikle hak ediyoruz. Hayatımızda daha fazla keyif, eğlence ve neşe olmalı. Çocuklarla zaman geçirmek de iyi bir yöntem olabilir, onların dünyası kesinlikle daha eğlenceli oluyor.

Gülmenin aynı zamanda stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonunu azaltan bir etkisi de var. Sağlığımız açısından bağışıklığı güçlendirici etkisi var gülmenin.

Güldürmenin yardım etme ile de ilgisi var kuşkusuz, bir canlıyı sevindirdiğinizde onun yüzünde güleceğiniz gülümsemeye paha biçilemez.

O halde gelin Dünya Gülümseme Günü’nü bir milat olarak kabul edip daha fazla gülelim ve daha fazla kişinin gülmesine katkıda bulunalım.

Sevgi ile kalın.

Paylaş