KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE NE YAPMALI NE YAPMAMALI? – ETKİ ALANI / İLGİ ALANI

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE NE YAPMALI NE YAPMAMALI? - ETKİ ALANI / İLGİ ALANI

Korona ne zaman bitecek bilmiyoruz. İçinden geçtiğimiz zor dönemde kendi hayatımda yapmaya çalıştıklarımdan ve uzak durmaya çalıştıklarımdan yola çıkarak basit bir yol haritasını sizlerle paylaşmak istedim.

Haber izlemiyorum açıkçası; her şey whatsapp grupları ve sosyal medya üzerinden ışık hızında ulaşıyor zaten. Aldığım haberleri başkalarına da iletmiyorum bu yüzden, her bilgi ya da her espri herkese bir şekilde ulaşıyor zaten. Etrafımıza gereğinden fazla panik atak ve endişe yaymamızın bir anlamı yok, herkes konunun ciddiyetinin farkında zaten, bu anlamda endişeye mahal yok.

Fırsat buldukça kendi içime dönüyorum; bazen günde yarım saat bazen bir saat. Dua ediyorum, şükrediyorum, meditasyon yapıyorum, meditasyon müziği dinliyorum. İyi geliyor gerçekten, şükretmenin önemi biliniyor. Ayrıca kendimi işimle de meşgul edebildiğim için gerçekten şanslı hissediyorum.

Gereğinden fazla stok yapmıyorum, bunun korkuları tetiklediğini düşünüyorum. Krizde stok yapmak yerine haftada bir önlemlerimizi alarak alışverişe çıkıyoruz. Evde kalan yemek artıkları ile hayvanları beslemeyi de unutmamak gerekiyor böyle dönemlerde ayrıca.

Kontrol edemeyeceğim şeylerle olabildiği ölçüde az ilgilenmeye çalışıyorum. Evet maalesef İstanbul’da birkaç gündür fırtına var ve hava hiç sevimli değil. Döviz fiyatları da yükseliyor. Henüz aşı da bulunmadı. Bunlar benim kontrol alanımda değil, ilgi alanında yer alıyorlar sadece.

Kontrol alanı ilkesini uyguluyorum. Kontrol alanını belirleyen faktörlerle zaman geçirmeye çalışıyorum; örneğin insanlara moral ve umut verebilecek, bunu yaparken de gerçeklikten kopmayan yazılar yazmaya çalışıyorum. Kitap okuyorum, evin içinde yürüyüş yapıyorum. Ayrıca arkadaşlarımla telefonda sesli veya görüntülü olarak sohbet ediyoruz zaman zaman.

Duygularımı daha çok kabul ediyorum, mücadele ettiğimizde ve direnç gösterdiğimizde olumsuz duyguların çoğaldığının bilincinde olarak yapıyorum bunu ve hepinize tavsiye ediyorum. Bu dönemde sıklıkla hissettiğiniz duygulara bulutlar gibi davranın ve gelip geçmelerine izin verin.

Uzak geleceği fazla düşünmemeye çalışıyorum, endişe ve kaygılardan sıyrılabilmek için bu konu çok önemli. Anda kalmaya çalışıyorum, mutlaka geleceği düşünmem gerekirse de beni heyecanlandıran bir tatili ya da bir gelecek hayalini düşünmeye çalışıyorum. Anda kalmak, anı yaşamak her zamankinden daha fazla önem kazandı.

İnsan uyum sağlama yeteneği en gelişmiş canlı türlerinden birisi, bu nedenle çok uzun zamandır gezegen üzerindeki varlığımızı sürdürüyoruz. Dolayısıyla bu uyum yeteneğini olabildiği ölçüde kullanmaya çalışıyorum ben de. Şikayet edip durmak yerine yeni oluşan durumlara uyum sağlamaya çalışıyorum.

Yakında normal hayatlarımıza kademeli olarak bir geçiş yapılacağını düşünüyorum, bu nedenle içinde olduğumuz durumun geçici olduğunun bilinci ile kendime bir şeyler katmaya, üretmeye ve aynı zamanda biraz da dinlenmeye çalışıyorum.

İşte benim yol haritam kabaca bu şekilde, umarım size de bu günlerde kendi haritanızı oluşturabilmeniz için bir nebze de olsa ilham vermiştir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar