NE KADARIN MANTIKLI, NE KADARIN MANTIKSIZ?

NE KADARIN MANTIKLI, NE KADARIN MANTIKSIZ?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada dolaşırken bir arkadaşımın paylaştığı ilginç ve kısa bir videoya denk geldim. Bir gurunun yaptığı konuşmanın küçük bir bölümü vardı. Guru, “kişisel gelişimin için çok fazla sayıda teknik kullanmana, süslü püslü sözlere ve yöntemlere ihtiyacın yok, sadece şunu düşün, ne kadarlık bir kısmın mantıklı, ne kadarlık bir kısmın mantıksız?” diyordu.

Hepimiz pek çok düşünceye, kalıplaşmış inançlara, esnek olmayan bakış açılarına ve önyargılara sahibiz, bütün bunlar hayatımızı büyük ölçüde şekillendiriyor ve yönetiyorlar. İşte bunların arasında bir kısmı mantıklı iken en az o kadarlık bir kısmı da mantıksız olabiliyor. Mantıksız olanlar endişe, kaygı ve korkularımızı büyüterek en hafifinden bir şeyleri ertelememize yol açabiliyorlar.

Peki mantıksız kısmımız ile ilgili olarak neler yapabiliriz? Psikolojide bunu ortaya koyan ilk kişi yanlış hatırlamıyorsam Aaron Beck idi ve buna duygusal mantık ismini vermişti. Kendi duygularınızdan yola çıkarak bir tür mantıksal gerçeklik yaratırsınız ve bunun tek mantıklı gerçek olduğuna kendinizi ikna edersiniz.

Duygusal mantık ( mantıksız yönünüz) belli bir duruma dair hissettiğiniz bir şeyi genelleyerek yaşamınızın tamamının iyi gitmediğine ve genel olarak şanssız bir insan olduğunuza sizi inandırabilir.

Duygusal mantık hakkında daha çok şey yazabilirim, ama buna gerek olmadığını düşünüyorum. Şunu bile bilmemiz yeterli olabilir; duygusal mantık gerçeği çarpıtır ve bizi manipüle eder.

Duygusal mantıkla hareket etmeyi azaltmak ya da engellemek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bunu tespit etmektir. Mantıksız düşünce ve duygularınızın sizi ele geçirdiği anları belirleyerek ve mümkünse not alarak başlayabilirsiniz. Daha sonra bunları analitik bir şekilde ele alarak mantık süzgecinden geçirin.

Sakin kalmaya ve duygusal mantık fırtınası altında önemli kararlar almamaya alışın. Bazen belli bir süre geçtikten sonra hissettiğiniz şey azalır ya da son bulur, o zaman daha sağlıklı karar alabilirsiniz.

Güvendiğiniz bir arkadaşınızdan dışarıdan bir bakış açısı getirmesini isteyebilirsiniz her zaman. Kendi yaşadığınız durumu bir başkası yaşıyor olsaydı ona ne tavsiye edeceğinizi düşünebilirsiniz. Duygularınızı dengelemek için aklınıza gelen tüm yöntemleri kullanabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar