NE KADAR GÜVENLİ BİR HAYATIMIZ OLSUN?


Kendimize ve geleceğimize çok fazla güvenmediğimiz için sürekli bir güvence arayışı içindeyiz.

Elinize 2014 yılına ait bir almanak versem, ülkemizde ve dünyada gerçekleşecek tüm önemli olaylar, hatta sizin her gün yapacaklarınız içinde yazıyor olsa 2014 yılından ne kadar keyif alırsınız?

Ben kendi adıma böyle bir şeyi istemezdim.

Nereye gittiğimi ve oraya ulaştığımda beni neyin beklediğini bilmek hayattan aldığım keyfi azaltabilir. Genel bir yön duygusundan bahsetmiyorum, o farklı ve güzel bir his, her şeyi, her detayı bilmek istemiyorum sadece. Biraz merak ve macera olmalı hayatın içinde.

Benim merak ve macera dolu yolculuğum yaklaşık 2 yıl kadar önce başladı. İşletme eğitiminin ve 15 yıllık denetim / finans kariyerinin ardından hep hayalini kurduğum yazarlık ve sonradan hayallerimi süsleyen koçluk alanlarında bir şeyler yapmaya başladım.

Bildiğim alanlardan çıktım, bilinmeyeni keşfetmeye hazırdım.

Bilinmeyen mi daha tehlikeli yoksa bir süre sonra esas tehlike, sürekli bildiğimiz sularda yüzmek mi?

Bilmediğiniz bir şeyle karşılaştığınızda aslında sahip olduğunuz ama belki farkında olmadığınız özelliklerinizi kullanmaya başlarsınız, bu adeta otomatik olarak gerçekleşir.

Yaşama olan ilginiz artar, bu nedenle yaşamınıza bir miktar belirsizlik katın lütfen, herkes miktarı kendisi belirlesin.

Bazılarınızın neden dediğini duyar gibiyim. Her şey için bir neden aramayın. Nedenlere çok takılırsanız sezgilerinizi kullanamayabilirsiniz. Neden yaptım? Bilmiyorum, içimden öyle geldi.

Bütün bu anlattıklarımın önemi nedir?

Eğer hayatınızda hiç değişiklik yapmazsanız aslında sadece bir gün yaşar ve 365 gün onu tekrar edersiniz veya sadece bir yıl yaşar ve bunu 50 yıl tekrar edersiniz. Ve biliyoruz ki çikolatalı pastanın üçüncü diliminden itibaren artık çok fazla tat ve keyif almayız.

Gelecek için planlarınız olması kötü bir şey değil, hepimiz planlar yapar ve kendimizi rahatlatmaya çalışırız. Ama bu planlar çok alt detaylara inip her gününüzü kapsamaya başladığında yaşamınız bir yapılacaklar listesine dönüşebilir.

Peki ama nasıl değişeceğiz?

Güvenli sularda kalmaktan kaynaklanan kazancımız ne, bunu bulacağız ve kazancımızı terk etmeyi seçeceğiz.

Değişiklik yapmak için yeni bir şeyler denemek konusunda başlangıçta kendimizi biraz zorlayacağız.

Farklı şeyler yapamıyorsak her zaman yaptığımız şeyleri daha farklı yapmayı seçebiliriz. Ulaşım araçlarımızı değiştirmek, yolları / rotaları değiştirmek, farklı bir yerde tatil yapmak, seyretmediğiniz tarzda bir film izlemek, okumadığınız bir kitap okumak, özellikle de yeni insanlar tanımak farklı çevrelerden.

Bu işte iyi değilim dediğiniz birkaç konunun özellikle üzerine gidin, bakalım ne olacak?

Ormanın içinde iki yol vardı ve ben

daha az seçileni tercih ettim

tüm değişikliği bu yarattı.

(Robert Frost)

 

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.