NE İSTEDİĞİMİZİ BULMAK


Hayatla ilgili bizi heyecanlandıran bir hedefimiz olması, geleceğe dair güzel hayaller kurabilmek, kendimize inanmak, yaşamdan daha fazla zevk almak ve enerjik hissetmek. Sabahları yataktan neşe ile kalkmak, gerçekten sevdiğimiz işi yapmak, gün içinde mutlulukla üretmek, diğer insanlarla paylaşmak, hayatın bizim için anlamını bulduğumuzu düşünmek.

Bütün bunlar hayal değil. Ben iş konusunda böyle bir deneyimin içinden geçtim ve hala geçiyorum. Ne istediğinizi bulduğunuzda ve onu gerçekleştirmek için harekete geçtiğinizde anlam ve amaç arayışınızı bir ölçüde tatmin etmiş oluyorsunuz.

Mutlulukla Değişim Programı’na katılan danışanlarım 4 veya 5 seans sonrasında işle ilgili olarak ne istediklerini buluyorlar. Normalde iddialı konuşmalar yapmayı çok sevmem ama bu konuda iddialıyım. Bence istisnasız herkes ne yapmak istediğini bulabilir. Gerçekleştirmek ayrı bir aşama, yapma kısmını ayrı bir yazıda inceleriz.

Peki benim bu kadar iddialı konuşmamın temeli ve dayanağı nedir? Mesleğim nedeniyle yaptığım çalışmalar ve gözlemlerim elbette. Siz de aslında iş konusunda ne istediğinizi biliyorsunuz veya kolayca bulabilirsiniz. Sadece muhtemelen aşağıda belirtmiş olduğum konulara veya benzerlerine takılmış durumdasınız.

1)      Yapmak istediğim şeyi yapmak için gerekli olduğunu düşündüğüm özelliklere sahip miyim?

2)      Yapmak istediğim şeyi yaparak nasıl para kazanacağım, bu iş Türkiye’de tutar mı?

3)      Bu yaştan sonra bir hayalin peşinden gitmeyi diğer insanlara nasıl açıklayacağım?

Haklısınız. Bütün bunlar çok kolay geçilebilen aşamalar değil. Benim dikkat çekmek istediğim nokta farklı. Bir sorunu çözebilmek için önce sorunu doğru tespit edip tanımlamak gerekir. Ve bizim sorunumuz ne yapmak istediğimizi bilmiyor oluşumuz değil, ne yapmak istediğimizi biliyoruz, sadece nasıl yapacağımızı bilmiyoruz.

Bahsetmiş olduğum nedenlerden dolayı Mutlulukla Değişim Programı’na katılan herkes ne yapmak istediğini buluyor ve ilk adımlarını atıyor ya da detaylı bir eylem planı yapıyor.

Burada 4 veya 5 seansta yaptığımız çalışmaları size bir yazı ile anlatmam mümkün değil. Ama zamanı veya bütçesi koçluk almak için müsait olmayan kişiler için, ne yapmak istediğimizi bulmak konusunda bir yol haritası çıkardım. Umarım beğenir ve ihtiyaç duyduğunuzda uygularsınız.

1)      Hayatta sizi en çok mutlu eden, yaparken keyif aldığınız 10 aktiviteyi sıralayın.

2)      İyi yaptığınızı düşündüğünüz 10 şeyi sıralayın. Eğer aklınıza 10 madde gelmiyorsa arkadaşlarınıza sorun.

3)      Birinci ve ikinci maddenin kesişim kümesini alın. Bu kesişim kümesinin içinde bir yerlerde yapmak istediğiniz şey var. Para kazanmak zorunda olmasanız severek yapacağınız iş.

4)      Şimdi detaylı bir hayal kurmanızı istiyorum sizden. Yapmak istediğiniz şey her ne ise onu bulmuş olmanıza gerek yok.

a)      Nasıl bir çevrede veya ortamda bunu yapıyorsunuz? Ev, ofis, dış alan, masanız, çalışma arkadaşlarınız?

b)      Sevdiğiniz işi yaparken genel olarak neler yapıyorsunuz? Konuşmak, yazmak, dışarıda olmak, müşteriler, seyahatler?

c)      Sevdiğiniz işi yaparken hangi yeteneklerinizi daha çok kullanıyorsunuz? İletişim, Güleryüz, el becerisi, satış, ikna etmek, vb.

d)     Sevdiğiniz işi yaparken nasıl bir insansınız, diğer kişilerle iletişiminiz nasıl, genel olarak hayatınız nasıl etkilenmiş?

e)      Sevdiğiniz işi yapan insan olmak sizin için neden önemli?

Bu sorulara yanıt verirken ne yapmak istediğinizi bulacağınızı ümit ediyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.