NE DÜŞÜNÜYORSAN TAM TERSİNİ DÜŞÜN

NE DÜŞÜNÜYORSAN TAM TERSİNİ DÜŞÜN

İlginç bir başlık oldu kabul ediyorum; diğer yandan anlatmak istediğim şeyi başka şekilde ifade edemedim. Geçenlerde iş hayatı konusunda çalışmaya yeni başladığım bir danışanım ile seans bitiminde biraz sohbet ediyorduk, olumsuz düşünme alışkanlığını abartarak yaşamını pek çok açıdan içinden çıkılmaz bir hale getirmişti. Ona bir öneride bulundum, istediğini düşün istemediğini düşünme dedim, bunu tam olarak anlayamadığını söyleyince de bugünkü yazının konu başlığı oluştu.

“Sürekli olarak olumsuz senaryolar yazıyorsun, bunların yüzde onu gerçekleşmiş olsa zaten şu an burada karşımda olmazdın, bu alışkanlığını değiştirmen önemli, bu yüzden önümüzdeki üç hafta boyunca en azından bir denge yaratmak adına aklına gelen senaryoların tam tersini yani olumlu versiyonunu düşünmeni istiyorum” dedim. Biraz isteksizce de olsa kabul edip elinden geleni yapacağını söyledi, iki hafta sonra tekrar geldiğinde değişim gerçekten inanılmazdı, ayrıca yeni bir iş teklifi de almıştı.

Olumsuz düşünmeye biraz daha fazla meyilli olduğumuzu kabul ediyorum, diğer yandan bunu değişmez bir yazgı olarak kabul etmeye karşıyım. Biraz bilinçli bir çaba ile başlangıçta bir miktar zorlanarak da olsa daha farklı düşünme alışkanlıkları kazanabiliriz.

Bunun değişik yöntemleri var; hayatımızda güzel olan şeyleri düşünmek ve yazmak bir yöntem, biraz önce önerdiğim tam tersini düşün şeklindeki yaklaşım da bir yöntem.

Biraz örnek vereyim; örneğin altı ay sonra işsiz ve beş parasız ortada kalacağınızı düşünüyorsanız (özellikle de buna dair ortada somut bir neden yok iken), altı ay sonra mevcut işinizde yükseldiğinizi ve maaşınıza zam yapıldığını ya da yeni bir işe başladığınızı hayal edin.

Önümüzdeki altı ay içinde ilişkiler konusunda şanssızlık yaşayacağınızı ve yalnızlığınızın devam edeceğini düşünüyorsanız tam tersini de düşünün yani önümüzdeki altı ay içinde hayatınızın aşkını bulacağınızı ve mutlu bir ilişkiniz olacağını düşünün.

Olumsuz düşünmeye dair kaslarınız sürekli kullanıldığı için çok gelişmiş durumdalar, bu nedenle en ufak bir fırsatı kaçırmadan kendimizi sürekli olumsuz düşünürken buluyoruz. Olumlu düşünme kasımızın biraz güçlendirilmeye ihtiyacı var, bu nedenle bilinçli bir çaba göstermek önemli, bu nedenle özellikle de başlangıç döneminde sadece olumlu düşünmekle kalmayıp bu güzel düşüncelerinizi yazıya dökerseniz daha da iyi olacaktır.

Şanslı olduğunuza inanarak yaşayın şu hayatı, bana inanmıyorsanız üç dört hafta boyunca uygulayın ve sonuçlara göre karar verin. Dünyanın en şanslı insanı siz olsaydınız nasıl bir hayatınız olurdu?

Şans ile ilgili ayrı bir yazı yazarım; güzel düşünceler ile geçireceğimiz bir hafta olsun.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar