DÜŞÜNCE GÜCÜYLE TEDAVİ – OLUMLU DÜŞÜNCENİN GÜCÜ

DÜŞÜNCE GÜCÜYLE TEDAVİ - OLUMLU DÜŞÜNCENİN GÜCÜ

Düşüncelerimiz duygularımızı ve ruh halimizi belirler. Bu hayatın akışının normal olduğu olağan günlerde bu şekilde olduğu gibi içinden geçtiğimiz koronavirüs salgını gibi olağanüstü dönemde de aynı şekildedir.

Eğer endişe ve kaygıyı herkesten fazla yaşıyorsanız kaygılı düşüncelerinize dikkat etmenizi önerebilirim. Bunu yaparak bir tür düşünce gücüyle tedavi uygulayabilirsiniz kendi kendinize.

Çok basit bir şekilde ifade edecek olursam; olumlu düşünceler pozitif duygulara ve iyi hissetmek adını verdiğimiz bir ruh haline ya da moda yol açar. Buna olumlu düşüncenin gücü adı verilir.

Tam tersi durumda da olumsuz düşünceler negatif duygulara ve kötü hissetmek adını verdiğimiz bir ruh haline götürür.

Bir insan düşünceleri üzerinde belli ölçülerde kontrol sağlayabilir. Negatif düşünceleri pozitife çevirmek mümkün olabilir. Bunun için ilk yapması gereken şey bu düşüncelerin farkına varmaktır. Stres yönetimi eğitimi bu şekilde başlamalıdır. Gün içinde herhangi bir anda herhangi bir nedenle kendinizi kötü hissettiğinde bunun hangi düşünceden kaynaklandığını bulmaya çalışın.

Daha sonra yapabileceğiniz iki şey var; ya mantık süzgeci ile bu düşüncenizi zayıflatmaya ve yumuşatmaya çalışın ya da bu düşüncenin yerine geçebilecek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir düşünce seçin.

Bazı örnekler üzerinden gidecek olursak; önlemleri alıyor ve evde kalıyor olmama rağmen hastalanabilirim, yiyecek stokları her an tükenebilir, oluşacak yeni dünya düzeninde bana yer olmayacak, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, sevdiklerimi bir daha göremeyeceğim gibi olumsuz düşünceleri çok sık düşünürseniz iyi bir ruh halinde olmanız neredeyse imkansız gibidir.

Önlemleri alıyorum, kendimi güvende hissediyorum, ülkede stoklar yeterli, istediğim zaman istediğim şeyi alabilirim, ben başarılı bir insanım, yeni bir düzen oluşursa ona da adapte olurum, yakında bir şeyler yavaşça düzelmeye başlayacak, sevdiklerimi yeniden gördüğümde bol bol hasret gidereceğim şeklinde düşünürseniz kendinizi iyi hissetmeniz kaçınılmazdır.

Düşünceler umutlu olmanızı, motive olmanızı sağlar, iyi bir ruh haline geçmenize yardımcı olur ve her insan düşünceleri üzerinde yüzde yüz olmasa bile büyük ölçüde kontrole sahip olabilir.

Düşüncelerinizi düzenleyerek stresinizi yönetebilir, ruh halinizi ve yaşamınızı düzenleyebilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar