NASIL VE NEREDEN BAŞLAMALI – KENDİMİZİ SEVMEKLE BAŞLAR HER ŞEY

NASIL VE NEREDEN BAŞLAMALI - KENDİMİZİ SEVMEKLE BAŞLAR HER ŞEY

En çok duyduğum sorulardan birisi “evet, anlattıklarınız, yazdıklarınız çok güzel ama nasıl yapacağımı bilmiyorum, nereden başlamalıyım?” şeklindedir. Son derece haklı ve yerinde bir soru, diğer yandan yazıları okumak elbette bir yere kadar işe yarar, içselleştirmek ve deneyime dönüştürmek önemlidir.

Bence başlanması gereken yer kişinin kendisini biraz daha çok sevmesidir, bunun için kişinin kendisini yakından tanıması da önemlidir.

Anlamlı bir hayatın sevgi dolu bir hayat olduğunu düşünüyorum. Sevgiyi çıkarınca hep bir şeyler eksik kalıyor, bazen mutluluğa dair, bazen anlama dair.

Önce kendimizi sevmekle başlar her şey dedik, peki, neden böyle? Çünkü sadece kendisini seven bir insan sevgi verebilir ve sevgi alabilir bence. Kendimizi daha fazla sevmeye nereden ve nasıl başlayabiliriz?

Bunun sırrı kendimizle iyi bir iletişim kurmakta yatıyor aslında. Gün içinde en çok kendimizle konuşuyoruz, daha çok düşüncelerimizle yapıyoruz, sessiz düşüncelerimiz, bazen sessizlik acıtır ya insanı, kendimize neler söylüyoruz sessizce. Kendimizle olan diyaloglarımızı daha pozitif bir hale getirmek için öncelikle kendimizi olduğumuz halimizle kabul edip sevmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Benzersizliğimizin farkında olmayı seçmeliyiz. Değiştirmek istediğimiz şeyleri belirlemek ve üzerinde çalışmak ama bunun kendimize olan sevgimizi azaltmasına izin vermemek (Ustalık Alanı).

Kendimizi sevmenin, kendimizle daha barışık olmanın yöntemlerinden bir tanesi hiç kuşkusuz kendimize ve yaşadığımız olaylara biraz olsun gülümseyerek yaklaşabilmek. Başarılarımızı kutlamak ve kendimize zaman zaman hatırlatmak da kesinlikle işe yarar.

Kendimizi sevmenin diğer bir boyutu ise kendimizi özgür bırakmak, mükemmel olmak zorunda değiliz, mükemmel olmaya çalışmak kendimizi sevmemizin önünde büyük bir engel teşkil edebilir zaman zaman.

Temel Yasa’yı unutmayalım lütfen. Bir Bilge’den öğrenmiştim: Hata yapabiliriz, mükemmel olmak zorunda değiliz, kendi önceliklerimize göre seçim yapabiliriz, fikrimizi değiştirebiliriz.

Kendimizle olan ilişkimizi yoluna koyduktan sonra artık diğer insanlarla daha iyi, daha fazla sevgi dolu ilişkiler kurmamız mümkündür. Ben buna sevgi çemberi adını veriyorum. Bildiğim en etkili terapi yöntemlerinden birisidir, sevdiğimiz insanlarla zaman geçirmek.

İnsanları sevmek yaşamın önemli olgularından birisidir, bunun için tavsiye edebileceğim bazı bakış açıları var. Öncelikle hem kendinizde hem de çevrenizdeki insanlarda lütfen olumlu özelliklere odaklanın, en azından objektif bir yaklaşım sergilemeye çalışın.

Diğer insanların sizin kural ve prensiplerinize uymasını beklemeyin, her insan ayrı bir gezegendir. Zihin okumaya çalışmayın, bunlar ilişkilere zarar verir, ayrıca zihin okumak mümkün de değildir. İnsanları ikna etmeye çalışmayın, zaman ve enerji kaybıdır ve ilişkilerinizde işler iyi giderken de kötü giderken de sorumluluğu eşit olarak üstlenmeye çalışın.

Elimden geldiğince bildiklerimi anlatmaya çalıştım, bir hatam olduysa affediniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Kendimizi sevmek ve kendimizi daha yakından tanımak birbiri ile ilişkili konulardır, kendinizi daha yakından tanımak ve daha çok sevmek için yapacağınız içsel yolculukta bir rehber isterseniz Mutlulukla Değişim Programı kapsamında size yardımcı olabilirim. Bilgi için lütfen [email protected] adresine mail atın.

Paylaş

Önerilen Yazılar