NASIL SORUSUNUN CEVABINI BULMAK?

NASIL SORUSUNUN CEVABINI BULMAK?

Yazdığım yazılara yapılan yorumları dikkatli bir şekilde incelemeye çalışıyorum, cevap veremediğim az sayıda soru ya da yorum oluyor, bunlardan bir tanesi de nasıl sorusu. Bir şeyin nasılı kişiden kişiye çok değişebilir, diğer yandan bugün bu konuyu genel olarak kapsayan kısa bir yazı yazmaya karar verdim. Başarmak istediğiniz bir şey, değiştirmek istediğiniz herhangi bir şey var ve genel olarak nasıl başlayacağınızı ya da yapacağınızı bilmiyorsunuz varsayalım.

Ben bir şeyi yapmak istediğimde eğer bu şey benim için gerçekten önemliyse bir süre için kendimi bu konuya adarım, yani zamanımın ve enerjimin önemli bir kısmını bu konuda çalışarak geçiririm. Dolayısı ile nasılın ilk aşaması kendimizi adamak olabilir.

Daha sonraki aşama ne yapacağını bilmek veya nasıl yapacağına dair yöntemlere sahip olmak olarak adlandırılabilir. Bu aşama bilgi toplama aşamasıdır, yapan kişilerle konuşma ve ilham alma aşamasıdır. Benim yapmak istediğim şeyi zaten yapan insanları bulur ve bir şekilde onlarla konuşur ya da mesajlaşırım.

Üçüncü aşama kendine güven aşamasıdır, belli bir konudaki başarımızı belirleyen etmenlerden bir tanesi de kendimize olan güvenimizdir. Bununla ilgili ayrı bir yazı yayınlarım. İçi dolu bir özgüvenden bahsediyorsak içinde yapmak istediğimiz şey ile ilgili bilgi ve deneyim de olmalıdır. Bilgisi ve deneyimi artan kişinin özgüveni artacaktır. İkinci aşamada bilgi toplamıştık şimdi de eyleme geçiyoruz o halde.

Dördüncü aşama yapmaya başlamak olarak adlandırılabilir. Çok iyi olmasına gerek yok başlangıçta, yeni bir şeyler öğrendiğimizde zaman içinde ilerletiriz.

Beşinci aşama kararlılık aşamasıdır, pek çok kişi burada pes eder. İstediğimiz sonuçları alamasak bile kendimize nedenlerimizi hatırlatıp motivasyonu yüksek tutmak gerekiyor bir şekilde.

Ve altıncı aşama olayları geniş bir bakış açısı ile görebilmekle ilgilidir. İstediğimiz ve emek verdiğimiz şey gerçekleşecek, sadece bunun bir zamanı var ve hayat sadece bu konudan ibaret değil. İşte olaylara bu şekilde yaklaşabilmek önemli bence.

Yarın da olumsuz sonuçlar almaktan korkmamak konusunu işleyeceğim.

Umarım nasıl sorusuna bir ölçüde cevap verebilmişimdir.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar