NASIL DAHA SAĞLIKLI KARARLAR ALABİLİRİZ?

NASIL DAHA SAĞLIKLI KARARLAR ALABİLİRİZ?

Kurumsal iş hayatında yöneticilik yaptığım dönemde her gün onlarca karar almam gerekiyordu ve benden beklenen, bu kararları hızlı ve olabildiğince doğru bir şekilde almamdı. Bu deneyimin de etkisi ile karar almak konusunda kendimi belli ölçülerde geliştirdim. Daha sonra koçluk yapmaya başladığımda da karar almanın hayatımız üzerindeki belirleyici etkisini yakından görme fırsatım oldu, hayatımızı aldığımız kararlarla yönetiyoruz büyük ölçüde, bu nedenle sağlıklı kararlar alabilmek önemli.

Konu o kadar önemli ki kendimizi sevmek ve kendimize güvenmek kavramları da aldığımız kararlardan etkileniyor, kararlarını beğenmeyen kişiler bu alanlarda zorluk yaşıyorlar. Bence karar almak konusu öğrenilebilir bir beceri, bugün bu konu hakkında bazı düşüncelerimi paylaşmak istedim sizlerle.

Her şeyden önce karar alırken dikkatli olun, karar almak aslında söz vermektir, bir karar aldım dediğimizde kendimize bir söz veririz, bu kararı uygulamaz isek kendimize olan saygımız azalabilir, bu nedenle karar almak için gerekli olan zamanın ayrılması ve inceleme yapılması, gerekirse danışılması önemlidir.

Bazı konuları belli kurallara ve prensiplere bağlamak karar almak anlamında işimizi kolaylaştıracaktır, önemli olan istisnai durumları yönetecek olan kararları almaktır.

Daha önce benzer bir durumla karşılaştım mı ve o durumda nasıl bir karar aldım, sonuçları neler oldu sorusu önemli bir sorudur, geçmişimiz bazı konularda bir hazine gibi orada duruyor ama çok nadiren yararlanıyoruz.

Diğer bir önemli konu neyi hedeflediğimi bilmek ve karar alırken bunu dikkate almaktır. Bir süredir briç oynuyorum, briç hocamız bizde hep bunu yerleştirmek istiyor, şu an bir karar alıyorsun ve adım atıyorsun, peki buradaki amacın ne, bu seni nereye götürecek? Çok basit bir konu ama sıklıkla gözden kaçırabiliyoruz.

Hedeflerimle uyumlu kararlar alırsam ya da kararlarımı alırken hedeflerimi gözümün önüne getirirsem daha sağlıklı kararlar alabilirim.

Karar alırken diğer insanlar ne düşünür şeklinde hareket ettiğimizde de işimiz zorlaşıyor, elbette bir karardan doğrudan etkilenecek olan kişileri hesaba katabiliriz, diğer yandan kararımızdan etkilenmeyecek olan kişilerin neler düşünebileceklerini hesaba katarsak işimiz zorlaşıyor.

Bazen danışanlarıma diğer insanların ne düşündüğü hiç umurunda olmasaydı ne karar alırdın gibi sorular yöneltiyorum, bunu düşünün lütfen.

Elbette iş karar almak ile bitmiyor, alınan kararı uygulamak ve gelişimleri izlemek gerekiyor. Gelişmeler aldığımız kararı tekrar gözden geçirmemizi ve değiştirmemizi de gerektirebilir. Bunları da ayrı bir yazıda ele almaya çalışırız.

Sevgi ile kalın.

Not: Karar almak ve benzeri konularda koçluk çalışmalarından yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş