NASIL DAHA MUTLU OLURUM?

NASIL DAHA MUTLU OLURUM?

Günlük yazılarımda, paylaşımlarımda ve kitaplarımda mutluluk konusunu sıklıkla işliyorum. Mutluluğun tek bir tarifi yok, çok basit olarak ikiye ayıracak olsak keyif ve haz odaklı daha çok geçici olan bir türü ve anlam ve pozitif düşünme odaklı daha kalıcı ikinci bir türünden bahsedebiliriz belki. Kişiden kişiye değişebilen bir konu elbette mutluluk ve burada bir seans yapmadığımıza göre herkes için geçerli olmasını ümit edebileceğim bazı tüyolar paylaşabilirim sadece.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki doğrudan mutluluğa odaklanmak yerine pozitif düşünme becerisine odaklanmak daha iyi sonuçlar getirebilecektir.

İlk insanları düşünelim, bu gezegende hayatta kalıp çoğalabilmeleri için biraz olumsuz düşünmeye ihtiyaçları vardı, başlarına gelebilecek kötü şeyleri dikkate almaları ve risklere odaklanmaları gerekiyordu büyük ihtimalle. Bu nedenle zihnimiz genetik olarak biraz olumsuza öncelik vermeye meyillidir. İşte bu yapının farkına varıp biraz çaba göstermemiz gerekiyor pozitif düşünebilmek için.

Meşhur sözdür; insan başına gelen felaketlerin listesini tutmaya bayılır ama başına gelen güzel şeyleri çok çabuk unutur ve hatırlamaz şeklindedir. Yukarıda bahsettiğim genetik yatkınlık ile birlikte ele aldığımızda taşlar yerine oturuyor; başımıza gelen kötü şeyleri çok çabuk unutmayalım ki ileride o konuda dikkatli olalım. Bir noktaya kadar bu fikre katılıyorum, diğer yandan hayatımızı sürekli endişe, kaygı ve tereddüt içinde de geçiremeyiz.

Üstelik artık ilk insanların yaşadığı şartlar yok, doğaya karşı bir mücadele vermiyoruz, daha teknolojik ve güvenli bir hayatımız var genel olarak.

Pozitif düşünmeyi öğrenmek için benim önerim başlangıçta yazarak çalışmak. Hayatımda güzel olan neler var başlığı altına her gün başınıza gelen güzel şeyleri yazın bir süre, örneğin 3-4 hafta boyunca buna devam ederseniz olumlu düşünme beceriniz kendiliğinden artacaktır. Yazdıklarınızı okuyun zaman zaman, daha kolay hatırladığınızı ve aslında başınıza gelen güzel şeylerin düşündüğünüzden çok daha fazla olduğunu fark edeceksiniz.

Sizi mutlu eden ya da edebilecek şeyleri düşünmek ve yazmak da işe yarayacaktır, hayallerinizi ve isteklerinizi yazabilirsiniz, hayal defterim uygulaması diyebiliriz buna.

Ne yaparsak yapalım gün içinde aklımıza o veya bu şekilde olumsuz düşünceler gelecektir, bunlarla mücadele etmek yerine bir denge yaratmak için olumlu düşünceleri yaratmalıyız, başlangıçta biraz pratik yaparsak sonra otomatik olarak gelişmesini bekleyebiliriz, aynen otomobil kullanma örneğindeki gibi düşünün lütfen.

Hep söylerim mutluluk belki de tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şeydir diye, bizi mutlu edecek düşünceleri üretebiliriz.

Yarın bu önemli konuya devam ediyor olacağız.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı kış dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar