NASIL DAHA DİSİPLİNLİ OLABİLİRİZ?

NASIL DAHA DİSİPLİNLİ OLABİLİRİZ?

Motivasyon üzerine yayınlamış olduğum yazımda motivasyonun biraz abartılmış bir kavram olduğunu, her işi yapmak için motive olmayı beklemenin gerekmediğini ve motivasyon yerine disiplin kavramından hareketle pek çok şeyi başarabileceğimizi yazmıştım. Bugün de kısa bir yazı kapsamında genel hatları ile nasıl daha disiplinli olabiliriz sorusuna yanıt arayacağız.

Biraz tersten giderek başlayalım. Varsayalım özünüzde disiplinli bir insansınız, diğer yandan sizi disiplinden uzaklaştıran bazı unsurlar ya da etmenler var diyelim. Bunları tespit edip hayatınızdan belli ölçülerde çıkarabilirseniz o zaman daha disiplinli bir kişiye dönüşebilirsiniz. İlk aklıma gelenler dikkatimizi dağıtan, zamanımızı ve enerjimizi çalan kişiler ve konular oldu. Cep telefonu ve sosyal medya bağımlılığı, her gelen maile anında cevap vermek zorunda hissetmek, hayır demeyi bilmediğimiz için adeta mavi boncuk dağıtarak her türlü teklife evet demek gibi şeylerden bahsediyorum.

Bunları yaptıktan sonra çok sevdiğim bir yaklaşımla konuya yaklaşabiliriz. Eğer disiplin çok sayıda malzeme ile yapılan bir yemek olsaydı içinde hangi malzemeler olurdu? Disiplin gibi büyük bir ana kavram üzerinden hareket edip bir şeyleri çözüme ulaştırmak daha zor olabilir. Bunun yerine parçalara bölüp parçalar üzerinde çalışabilirsek daha rahat yol alırız.

Sizin için disiplinli bir insan olmanın alt unsurları nelerdir? Soruyu kendi adıma yanıtlayacak olursam planlı olmak ( haftalık veya iki haftalık planlar yapmak ), bazen kendimi zorlayarak yapmak ve her zaman motive olmayı beklememek, işleri zamanında ve güzel bir şekilde yaptığım için kendimi ödüllendirmek, çocuklara veya yakın çevredekilere güzel bir örnek olmak, hızlı olmak, konsantre olabilmek gibi unsurlar sayabilirim.

Bir diğer yaklaşım ise şu olabilir. Yakın çevrenizde size göre daha disiplinli olan birisini düşünün. Sizce bu kişi hangi özellikleri sayesinde daha disiplinli hareket ediyor? Dinlenmeyi biliyor, önce zor işleri hallediyor, çok akıllı, çok çalışkan, zaman yönetimini iyi yapıyor gibi maddeler bulabilirsiniz. Onda olup sizde olmadığını düşündüğünüz maddeler hangisi ise o maddeler üzerinde çalışarak daha disiplinli olabilirsiniz.

Disiplinli olmak sürekli çalışmak değildir, dinlenmeyi ve eğlenmeyi ihmal etmemeliyiz. İyi önceliklendirme yapmak ve en azından öncelik verdiğimiz konularda ilerlemek çoğu zaman yeterli olabilir. Gerçekçi olmayan beklentilerle vedalaşmayı da gerektirir disiplinli olmak. Yapmamız gereken her şeyden büyük bir keyif almayı ya da yaptığımız her şeyin bizi geliştirmesini bekleyemeyiz. Bazen sadece yaparsınız.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar