NASIL DAHA CESUR OLURUZ?

NASIL DAHA CESUR OLURUZ?

Balzac’ın meşhur sözüdür; umut, cesaretin yarısıdır, dolayısı ile daha cesur olmak istiyorsak daha umutlu olmamız gerektiği neredeyse kesin gibidir.

Korkusuz insan yok, herkes bir şeylerden belli ölçülerde korkar, zeka ve mantık da bunu gerektirir zaten. Cesur olmak, korkusuz olmak değildir, korkulara rağmen ilerleme cesareti gösterebilmektir.

Cesur olmanın bir başka şartı da yapmak istediğimiz konuda bilgi ve deneyim sahibi olmaktır. Yeni öğrendiğiniz herhangi bir konuda kendinizi tam olarak geliştirmeden adım atmak daha zor olabilecektir.

Dolayısı ile yapmak istediğiniz şey her ne ise bu konuda daha fazla bilgi toplamak ve deneyiminizi artırmak daha cesur olmanızı sağlayabilecektir.

Bir diğer konu ise diğer insanların düşüncelerine çok fazla takılmamak, onlar sizi seviyorlar ve risk almanızı istemiyorlar, dolayısı ile sizi cesaretlendirmek yerine muhtemelen olası risklere dikkat çekeceklerdir.

Yapmak istediğiniz şeyi zaten yapmış olan insanları bulmak, onlarla yazışmak veya konuşmak da muhtemelen cesaretinizi artıracaktır. İnternet ve sosyal medya çağında araştırma yapmak ve diğer insanlara ulaşmak eskisine göre çok daha kolay, hadi tembellik yapmayın, cesaret edemediğiniz şey her ne ise bunu yapmış kişileri bulun.

İlham almak da önemlidir cesaret için, size ilham veren şeyler genel olarak neler, yapmak istediğiniz şeyi yaptığınızda neler olacak?

Buna benzeyen diğer bir konu da nedenler konusudur, güçlü nedenleri olan insanlar daha kolay başarırlar. Yapmak istediğiniz şeyi neden yapmak istiyorsunuz, en az 10-15 madde yazabilmeniz lazım cesaretinizi toparlamak, başlamak ve devam etmek için.

Harekete geçin ve cesaretinizi toplayın. Eylemin gücü çok az şeyde vardır.

Cesaretinizin size eşlik edeceği güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Aralık ayı koçluk ön görüşmeleri için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş