NASİBİN DAĞIN ALTINDA OLSAN GELİR SENİ BULUR

NASİBİN DAĞIN ALTINDA OLSAN GELİR SENİ BULUR

Motivasyon başlıklı kısa yazı dizimin ikinci yazısı ile birlikteyiz. İçsel motivasyon ve umutlu olmak birbiri ile çok bağlantılı konulardır, bu nedenle bugün biraz umut ve motivasyon ilişkisinden bahsedeceğim.

Motivasyon arabanın yakıtı gibidir, yakıt olmazsa araba ilerlemez. İnsanı da bir araba gibi düşündüğümüzde insanın yakıtı motivasyondur. Motivasyonun da olmazsa olmaz parçası umutlu olmaktır, umutlu olmadığımızda ilerlemek güçleşir.

Geçen akşam bir yarına not paylaşmıştım; “umut dolu bir cümle yaz, bakış açın değişsin” şeklinde idi. Yazımın başlığını da bu nedenle “nasibin dağın altında olsan gelir seni bulur” şeklinde seçtim, bu tarz çok fazla insanın içinin umutla dolmasını sağlayan cümle var.

Bilge’nin meşhur sözünü de bu kapsamda değerlendirmek gerekir, “meyveler olgunlaşınca dallar eğilir, senin olan sana gelir.”.

Peki sizin umutlu olmanızı sağlayan cümleler hangileri? Bunları ne ölçüde düşünüp kendinize hatırlatıyorsunuz ya da daha genel olarak sorayım umudunuzu beslemek için neler yapıyorsunuz?

Bu dışarıdan birisinin bizim için sürekli olarak yapabileceği bir şey değil, bu nedenle umutlu olma durumunda kendimiz sorumluyuz. Elbette bizim dışımızda gelişen olaylar olabilir, önemli olan bizim elimizde olanlarla neler yaptığımızdır.

Umutlu olduğunuzda sadece motivasyonunuz yükselmekle kalmaz, aynı zamanda daha mutlu da hissedersiniz, kendinizi iyi hissetmeye başlarsınız, yaşamdan daha çok keyif alırsınız.

Bu döngüyü tersten çalıştırmak da mümkündür, keyif alacağınız şeyler düşündüğünüzde veya yaptığınızda kendinizi iyi hissedersiniz, daha sonra da mutlu ve umutlu bir ruh haline bürünürsünüz.

Fiziksel bir dünyada yaşıyoruz, eylem olmadan gerçekleşme olmuyor çoğu zaman, eyleme geçmek ve sürdürmek için de umutlu olabilmek gerekiyor.

Hadi gelin biraz daha umutlu olalım kendimize dair ve hayata karşı.

Sevgi ile kalın

Paylaş