MUTLULULUĞUN DÖRT KAPISI

MUTLULULUĞUN DÖRT KAPISI

Çok uzun zamandır mutluluk hakkında yazılar ve kitaplar yazıyorum, ayrıca çalışmalar yapıyorum, kendi mutluluğumu da geliştirmeye çalışıyorum. Dört konunun mutluluk açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum; bunlar kendimizle kurduğumuz ilişkimiz, var olanla mutlu olabilmek becerimiz, geleceğe dair umudumuzu korumak ve huzurlu yapı. Mutluluğun dört kapısı adını verdim bu konulara. Bugün kısa bir yazı kapsamında bu konulara değinmeye çalışacağım.

Birinci kapı kendimizle kurduğumuz ilişki, mutsuz insanlarla konuştuğumda kendileriyle kurmuş oldukları ilişkinin onları hiç desteklemediğini görüyorum. Kendimizle düşüncelerimiz aracılığı ile konuşuruz, bazen de sesli olarak dile getiririz kendimiz hakkındaki düşüncelerimizi.

Kendinizle nasıl konuşuyorsunuz, kendinize güzel şeyler söylüyor musunuz, kendinizi takdir ediyor musunuz? Bu soruların cevapları önemli ve belki de başlanması gereken yer burasıdır.

İkinci kapı var olanla mutlu olabilme becerisi, bir dizide geçen bir replik vardı, “sen kıt akıllı mısın, varlığa sevinmeye yokluğa üzülmeye mi geldin dünyaya?” şeklinde idi hatırladığım kadarıyla. Hayatımızda yolunda giden şeyler var ve yolunda gitmeyen şeyler var. Sizin odağınız, dikkatiniz daha çok hangisinde? Enerjisel olarak dikkatimizi verdiğimiz şeyleri çoğaltırız. Bu nedenle iyi gidene odaklanabilmek önemlidir. Şükretmek burada devreye giriyor işte, sahip olduğunuz şeyler belki de başlarının hayallerini süslüyor.

Üçüncü kapı geleceğe dair umutlu olabilmek ile ilgili. Geleceğinizin geçmişinizden farklı olmasına izin verin, şu ana kadar olmamış olması bundan sonra olmayacağını göstermez. Umutlu olmak ve mutlu olmak kardeş gibidir, zaten aynı harflerden oluşuyorlar dikkat ettiyseniz.

Dördüncü ve son kapı ise sabırlı olma becerisi, istediğiniz şeylerin hepsi değil ama çoğu olacak merak etmeyin, sadece bunlar için belirlemiş olduğunuz zamansal hedefleri biraz ileri çekmeniz gerekiyor belki de. Bir şeyin hemen olmasını istemekten vazgeçin, bir şeyleri bir sonuca bağlı olmadan sadece keyif aldığınız veya doğru bulduğunuz için yapmayı deneyin. Huzur ve Bilgelik Defteri isimli beşinci kitabımda detaylı olarak anlatmış olduğum bu konuyu oradan da okumanızı tavsiye ediyorum.

Mutluluğun kapıları bunlar işte, kuşkusuz bazı ilaveler yapılabilir. Kapıyı çalın ve bekleyin, kapılar açılacaktır.

Sevgi ile kalın

Paylaş

Önerilen Yazılar