MUTLULUKLA VAR OLMAK


Uzun süreli ve daha kalıcı bir mutluluk hali çoğu zaman biraz emek ister. Çünkü mutluluk tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şeydir. Çoğu zaman üretimin kendisi bile bir mutluluk kaynağıdır.

Mutlu değilseniz mutlu olmak veya genel olarak daha mutlu olmak çoğu zaman bir değişimle gelir.

Değişimin dinamiklerini anlamadan mutluluğu artırmak zordur. Önemli değişimler hiç uğraşmadan, emek verilmeden ve biraz da sabırla beklemeden kendi kendine gerçekleşmezler.

Ne istiyorsun? Niye istiyorsun? Nasıl yapacaksın? Bu yolda seni kararlılıkla tutacak olan neler var? Ulaştığını nasıl anlayacaksın?

Hayalperestlik ile hayallere önem veren bir insan olmanın arasındaki fark da budur. Hayalperest çoğu zaman oturduğu yerden hayallerine kavuşabileceğini düşünür ve bu nadiren gerçekleşir. Hayallere önem veren bir insan ise bazı sorular sorar ve cevapların peşine düşer, sonra da eyleme geçer.

Gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz, yapmak istediğiniz bir şeyler her zaman olacaktır. Önce kendi içinizde bir yolculuğa çıkıp mutluluğun sizinle ilgili ve sizin üreteceğiniz bir şey olduğunu anlarsanız bunları yapmak da mutluluğunuzu artırabilir. Ben kimim, hayattan ne istiyorum, anlamı olan bir hayat nasıl yaşanır, insanların yaşamında olumlu bir iz bırakmak için neler yapabilirim?

Değişim, çoğu zaman mutluluğun lokomotifidir. Koçluk ise değişim sürecinin yönetilmesidir aslında ve bu yüzden mutluluk ile ilişkilendirilebilir.

Değişim, değişebileceğinizi kabul etmekle başlar. Harekete geçmekle devam eder. Değişim konusunda tembel insan yoktur, sadece henüz kendisini heyecanlandıran bir vizyonu ve hedefleri olmayan insanlar vardır.

Geçmişte belli olaylar karşısında belli şekillerde davranmış olmanız, bundan sonra da öyle olacağı anlamını taşımaz, olayları değil ama olaylara vereceğiniz tepkileri, kendi düşüncelerinizi ve hareketlerinizi kontrol edebilirsiniz. Hayatınızda sürekli tekrarlayan kalıpları ve döngüleri fark edip onları nasıl tersine çevirebileceğinizi düşünebilirsiniz. Bunları daha mutlu bir hayatı oluşturmak için nasıl yönetebileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Yapmanız gereken öncelikli olarak yaşamınızın hangi alanlarında daha mutlu olduğunuzu düşünmek (iş, ilişki, sosyal hayat, hobiler, spor, yemek yapmak, yazı yazmak, konuşma yapmak, ekip üyesi olmak, liderlik etmek, vb.) ve mutlu olduğunuz alanlarda hangi özelliklerinizi daha fazla kullandığınızı bulmak (çalışkanlık, sabır, pozitif yaklaşım, kendine güven, vb.) . Sonrasında da bu özellikleri hayatınızın değiştirmek (daha mutlu olmak) istediğiniz alanlarına yansıtmak için yollar bulmalısınız.

Hepsinden önemlisi mutluluk ve değişim konusunda kendinize daha fazla güvenmeniz lazım. Hepimizin içindeki en temel program, mutlulukla var olmaktır. Daha mutlu olmaya başlamanın ilk adımı daha mutlu olmaya karar vermektir.

Sonrasında ise nasıl bir gelecek istediğimize odaklanmak gerekir.

Bizim için mutlu bir gün veya mutlu bir yaşam ne ifade ediyor? Danışanlarıma bazen ev ödevi veririm, bu ödevlerden bir tanesi de çok mutlu olacakları bir günü sabah uyanmalarından gece yatmalarına kadar ayrıntılı bir şekilde yazmalarıdır.

Detaylar önemlidir. Sizin açınızdan pozitif motivasyonu tetikleyen iç ve dış unsurlar neler?

Bu detaylar belki de değişim için sizin motivasyonunuz olacak.

Unutmayın lütfen, gerçekten isteyen ve kuvvetli nedenleri olan herkes emek ve sabırla değişebilir, daha mutlu olabilir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.