MUTLULUK YALNIZ DOLAŞMAZ


Bir Çin atasözü der ki; bir saat için mutluluk istiyorsan uyu, bir gün için mutluluk istiyorsan balık tutmaya git, bir yıl için mutluluk istiyorsan bir servet elde et, bir ömür mutluluk istiyorsan başkalarına yardım et.

Tüm kalbimle katılıyorum bu atasözüne ve elimden geldiği ölçüde uygulamaya çalışıyorum.

Hiç düşündünüz mü, koskoca evrende niye 7 milyar insan aynı gezegenin üzerinde yaşıyoruz? Allah’ın kudreti sonsuz, eğer isteseydi 7 milyar Dünya daha yaratır ve hepimizi tek tek yerleştirirdi.

Birlikte yaşıyoruz, birbirimize yardım etmek için, bunu yaparken çoğumuz hayatın anlamını deneyimlediği için. Yardım ettiğiniz birinin yüzündeki gülümseme ile size içten bir şekilde teşekkür etmesi, bundan daha güzel ne olabilir. Veya başınızın sıkıştığı bir noktada bazen tanıdığınız bazen tanımadığınız insanların sizin yardımınıza koşması.

Ve paylaşmak için, sevincimizi ve üzüntümüzü, bu yüzden bu kadar kalabalığız. Paylaşacak kimse olmasaydı inanın mutluluk da olmazdı.

Dün facebook’ta dolaşırken çok hoş bir hikayeye rastladım, gerçek olduğunu düşünüyorum ama kaynak bulamadım açıkçası.

“500 kişi bir seminerdeydi. Birden konuşmacı durdu ve bir grup çalışması yapmaya karar verdi. Herkese bir balon vererek başladı. Herkes gazlı kalemle balonuna adını yazmalıydı. Sonra bütün balonlar toplandı ve bir odaya kapatıldı.

Katılımcılar odaya alındı ve 5 dakika içinde üzerine isimlerini yazdıkları balonu bulmaları söylendi. Herkes deli gibi kendi adını aramaya başladı, insanlar çarpıştılar, birbirlerini ittirdiler, tamamen bir kaos ortamı oluştu.

5 dakikanın sonunda kimse kendi balonunu bulamamıştı.

Konuşmacı bu sefer herkesin bir balon almasını ve üzerinde adı yazan kişiye o balonu vermesini söyledi. Bir kaç dakika içinde herkes kendi balonuna kavuşmuştu.

Konuşmacı dedi ki: “Yaşamımızda bunu görüyoruz. Herkes deli gibi mutluluğu arıyor ve nerede olduğunu bilmiyor. Bizim mutluluğumuz başkalarının mutluluğunda gizlidir. Onlara mutluluk verin; sizinki size gelir. Ve insanların yaşam amacı da budur. Mutluluğun peşinden gitmek.”

Dünya daha güzel bir hale gelecekse bir yerlerden başlamamız lazım, yardım ve paylaşım bence güzel bir başlangıç noktası olabilir.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.