MUTLULUK VE TAVUK – YUMURTA İLİŞKİSİ

MUTLULUK VE TAVUK – YUMURTA İLİŞKİSİ

Tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan? Bu sorunun mutluluk ile ilgili kullanabileceğimiz pratik bir yönü var bugünkü yazımda bu konuyu ele almak istedim, buna çift taraflı döngüler de diyebiliriz.

Öncelikle bir tarif yaparak başlayın, mutluluğun sizce ne olduğunu düşünün ve bir cümle olarak yazın lütfen. Sonra da tarifinizi göz önüne alarak kendi mutluluğunuza 10 üzerinden bir not verin. Bir sonraki aşama ise hayatınızda veya kendinizde nasıl değişimler olursa notunuzun artacağını belirlemek olmalıdır.

Etrafınızda sizden daha mutlu olduğunu düşündüğünüz insanlar vardır, bu kişileri sizden ayrıştıran şeyler neler olabilir?

Genel olarak bakıldığında; mutlu insanların sağlıklı yaşama özel bir önem verdiklerini ve bu konuda kendilerine yatırım yaptıklarını görüyorum, düzenli egzersiz yapma alışkanlığı, sağlıklı beslenme, dinlenmeyi bilmek gibi.

Ayrıca daha mutlu insanların sosyal bağlara sahip oldukları, ailelerine ve dostluklarına özel bir önem verdiklerini gözlemliyorum.

Mutlu insanların kendileriyle harika bir ilişkileri var.

Zamanı ve parayı iyi yönettiklerini, iş hayatını ve özel hayatlarını güzel bir şekilde dengelediklerini, yardımsever olduklarını, kendilerini başkalarıyla karşılaştırmadıklarını, iç diyaloglarının olumlu ve yapıcı olduğunu da söyleyebilirim ilave olarak.

Tavuk yumurta ilişkisi burada devreye giriyor işte; mutlu oldukları için mi böyle davranıyorlar yoksa böyle davrandıkları için mi mutlular?

Böyle davrandıkları için mutlu olduklarını düşünüyorum daha çok, bu nedenle biz de bunları uygulayarak daha mutlu olabiliriz, kendi mutluluk seviyemizi artırabiliriz.

Mutluluk daha çok kişinin kendisiyle kurduğu ilişkiden kaynaklanıyor, bu konuda ayrı bir yazı dizisi hazırladım, çok yakında yayınlayacağım.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla değişim programı Eylül ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar