MUTLULUK VE SENARYO YAZIMI

MUTLULUK VE SENARYO YAZIMI

Senaryo yazmaya çok meraklıyız, keşke çoğunlukla güzel senaryolar yazabilsek. İnsanın mutluluğu bir ölçüde beklentileri ve umutlu olup olmaması ile ilişkilidir.

Geleceğe yönelik beklentilerimizi veya umutlu olmamızı belirleyen şey ise belli konularda yazdığımız senaryolardır.

İnsan genetik kodlanması nedeniyle bir miktar olumsuz senaryo yazmaya yatkındır. Her şeyin en kötüsünü düşünmeye bayılır.

Ayrıca belirsizliğe toleransımız çok düşüktür, belirsizlik yerine gelecekteki en kötü senaryoyu tercih ettiğimiz durumlar canlandırırız.

Diyelim ki; ticaret yapıyorsunuz; en kötü senaryo işlerin bıçak gibi kesilmesi, en iyi senaryo müşteri ve para yağması, en muhtemel senaryo ise işlerin ortalama bir seviyede şu ana kadar olduğu gibi gitmesidir.

En kötü senaryo gerçek değildir, sadece onu düşünmeye meyilliyiz. En iyi senaryoyu hayal etmek için ise biraz kendimizi zorlamak gerekebilir, diğer yandan en kötü senaryoların aklımıza gelmesine engel olamıyorsak o zaman o konudaki en iyi senaryoları da düşünüp bir denge yaratmak dışında seçeneğimiz yoktur.

En muhtemel senaryo ise istatistik bilimine dayanan senaryodur; son 12 ayın ortalamasında ne kadar satış yaptıysanız o kadar yapacaksınızdır bu ay da.

En muhtemel senaryoyu en iyi senaryoya çevirmek çoğu zaman bilinçli bir planlama, emek ve sabır ister. Bunun için sadece olumlu düşünmek yeterli değildir, olumlu düşünceye akılcı bir şekilde emek vermek ilave edilmelidir.

Hep söylerim büyük hayaller kurun ama gerekirse küçük adımlar atın. Bu nedenle en iyi senaryoları kafamızda canlandıralım ama bir günde her şey değişmiyor diye de ümitsizliğe kapılmayalım, bazı şeyler biraz zaman alabilir.

Bu nedenle hedefe odaklanmaktan ziyade yolculuktan keyif almayı öğrenmek de önemlidir.

Hepimize en güzel senaryolarımıza doğru ilerleyeceğimiz güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Mayıs ayı koçluk ön görüşmelerinin kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar