MUTLULUK VE PAYLAŞIM

MUTLULUK VE PAYLAŞIM

Mutluluğun bir bölümü paylaşım ile ilgilidir. Hızlı gelişen teknoloji, sosyal medya, dijitalleşme derken giderek daha bireysel hayatlar sürme eğilimindeyiz. Sosyalleştiğimizde de genellikle aynı çevre içinde benzer insanlarla birlikte benzer şeyler yapıyoruz. Kabuğumuzu biraz kırmak ve paylaşımları artırmak bizi daha mutlu edebilir.

Bununla ilgili neler yapılabilir? Eskiden biz bahçesi olan tek katlı veya iki katlı evlerde yaşardık, insanlar bahçelerinin bir bölümünü eker, ürünleri de komşularıyla paylaşırdı. Şimdi şehir içinde yine bu şekilde hobi bahçelerinin oluşturulduğunu okuyorum, küçük bir ücret karşılığında size ait bir yeriniz olabiliyor, burada hem doğada olmanın tadını çıkarıyor hem de yetiştirdiklerinizi alıp tüketebiliyor ve isterseniz bir kısmını paylaşabiliyorsunuz.

Eskiden kütüphaneye gitmek de bizi çok heyecanlandırırdı, çıt çıkarmadan seçtiğimiz kitapları okur ve büyük keyif alırdık, eve götürülmesine izin verilen kitaplar için bir defter vardı, oraya isminizi ve aldığınız kitap ile tarihi not ederdiniz, okuduktan sonra da geri verirdiniz. Ayrıca herkes evinde okumuş olduğu kitapları bağışlayabilirdi başkalarının okuması için. Evimizdeki kütüphanede duran kitapların önemli bir bölümünden başka insanlar da yararlanabilir, paylaşmak mutlu eder, o kitabın içine küçük bir not da iliştirebilirsiniz.

Komşuluk da çok önemli elbette, eskiyle kıyaslanınca özellikle büyük kentlerde komşuluk bağları iyice zayıfladı, çat kapı gidilen komşuluklar da kalmadı. Eskiden misafirliğe gidileceği zaman gidilecek yer yakın ise ailenin küçük çocuğu gündüzden yollanıp müsaitlik durumu araştırılırdı, şimdi telefon var ama kimse kimseye gitmiyor pek, belki de rahatsız etmemek için.

Kimseyi rahatsız etmemek için kurduğumuz bu hayatlar bizi ne kadar ne ölçüde mutlu ediyor peki? Misafir odalarını salona çevirmek, oturma odalarını da TV odası haline getirmek bizi daha mutlu yaptı mı?

Mutluluk büyük ölçüde insanlarla bağlantılıdır, paylaşım ve iletişimle ilgilidir. Başkasının mutluluğuna sevinebilme, üzüntüsüne üzülebilme becerilerini gerektirir.

Bir şekilde hayatımızdaki paylaşımları artırmamız gerektiğini düşünüyorum, bunun bizi daha mutlu insanlar yapma potansiyeline gerçekten inanıyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Videolarıma Youtube kanalım üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar