Cuma günü bir şirketin çalışanlarına hitaben iş yerinde mutluluk ve motivasyon semineri düzenledim. Bugün bu konuyu genel bir bakış açısı ile kısaca ele almak istiyorum.

Mutluluk ve motivasyon arasında çift yönlü bir ilişki var, tavuk yumurta ilişkisi de diyebiliriz. Mutlu olduğumuzda motivasyonumuz artıyor diğer yandan motivasyonumuzu artırdığımızda mutlu olmamız da kolaylaşıyor.

Elimizde olanlar ve elimizde olmayanlar şeklinde bakıyorum ben konuya özellikle de motivasyon anlamında. Dışarıda koskoca bir dünya var, bir sürü insan, pek çok olay meydana geliyor her gün. Diğer yandan; ben etki alanıma odaklanırsam yani bir şeyleri değiştirebileceğim alanlara dikkatimi verirsem motivasyonumu artırmam daha kolay olabilir.

Ne yapmaktan keyif alıyorum, neleri anlamlı buluyorum, bunları bir günün veya bir haftanın içine nasıl serpiştirebilirim. Her gün biraz kitap okuyup yeni bir şeyler öğrenirsem kendimi motive hissediyorum. Ayrıca sağlıklı yaşam için bir şeyler yaptığımda, örneğin hareket ettiğimde ya da sağlıklı beslendiğimde motivasyonum artıyor hayata karşı. Gülmek çok önemli elbette, en azından günde beş dakika gülebilmeli insan içten gelen bir şekilde.

Mutluluk anlamında ise var olana odaklanmayı seçiyorum, neyin eksik olduğuna değil nelerin var olduğuna bakıyorum, yazıyorum, kendime hatırlatıyorum, bu şekilde konuşuyorum daha çok.

Hem mutluluk hem de motivasyonu artıran unsurlar ise sevgi ve güven elbet. Seven insanın motivasyonu her daim yüksek olur.

Güvene ise ayrı bir yazı ayırsak yeri var gerçekten. Güvendiğimiz zaman her şey çok daha kolay ilerliyor hayatta. Daha fazla güvenmek için neye ihtiyacınız var? Lütfen üzerinde düşünün.

Sevgi ile kalın.

Not: Güçlü bir bireysel değişim dönüşüm çalışması olan Mutlulukla Değişim Programı’nın Sonbahar dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi için lütfen mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atınız.