MUTLULUK VE HAYATIN ANLAMI

MUTLULUK VE HAYATIN ANLAMI

Mutluluk hakkındaki yazı dizimizin beşinci yazısı ile karşınızdayım; eski yazılara kendi adımı taşıyan web sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Mutluluk bir ölçüde bir insanın hayatını ne kadar anlamlı ve değerli gördüğü ile de ilişkili bir konudur. Anlamlı bir yaşam sürdüğümüzü düşündüğümüzde zaman zaman zorluklarla karşılaşsak da yaşamımız genel olarak tatmin edici ve mutlu olabilir.

Bunun tam tersi, yani anlamsız bir hayat yaşadığımızı düşünmek, sahip olduğumuz her şeye rağmen bizi mutsuz edebilecektir.

Benim için hayatın anlamı; yeteneklerimi olabildiğince çok sayıda kişinin yararlanabileceği şekilde ülkemin ve dünyanın kullanımına sunmaktır, koçluk yaparak az sayıda kişiye ulaşabiliyorum diğer yandan yazarlık yaparak çok fazla sayıda kişiye katkı sağlayabildiğimi hissediyorum.

Anlamlı bir hayat bazen de anlamlı bir hayalin peşinden gitmektir, sizin için hayatın anlamı nedir, peşinden gitmek istediğiniz hayalleriniz ve anlam nasıl örtüşüyor?

Hayatın anlamı dediğimizde elbette konunun bir de ahiret boyutu var, ben inançlı bir insanım. Ölümden sonraki hayata inanıyorum; bu nedenle dua etmek, ibadet etmek, inanç sahibi olmak önemli. En az bunlar kadar önemli olan bir başka husus ise iyi bir insan olmaya çalışmak, elbette hatalarımız olacaktır, ama erdemli bir hayat sürmeye çalışmak da önemli.

Bunlar hayatın anlamından benim çıkardıklarım; bu dünya için yaptıklarımız ve öbür dünya için yaptıklarımız. Genel olarak bakıldığında öbür dünya inancı olan ve bu doğrultuda ahlaklı bir yaşam süren insanların mutluluğa bir tık daha yakın olduklarını gözlemliyorum.

Bu nedenle şükür, dua, vicdan önemlidir, kişisel gelişim ve inanç konusu arasında bu anlamda bakıldığında büyük benzerlikler bulunmaktadır.

Sevgi ile mutluluk ile kalın.

Paylaş