MUTLULUK VE HAYAT AMACI

MUTLULUK VE HAYAT AMACI

16 Aralık Cuma günü İTÜ Kişisel Gelişim Zirvesinde konuşmacı olarak yer aldım ve gençlerle birlikte güzel bir seminer gerçekleştirdik. Bugün ve yarın bu seminerden aklımda kalanları, anlattıklarımı sizlerle de paylaşacağım.

Hayatta en önemli şey mutlu olmaktır.

John Lennon’a ithaf edilen kısa bir anekdot var, duymuşsunuzdur ama tekrar edelim, ilkokul öğretmeni sınıfa bir ödev verir, büyüyünce ne olmak istiyorsunuz diye sorar, John Lennon cevap kağıdına “mutlu olmak” diye yazar ve öğretmenine verir. Öğretmeni soruyu anlamamış olabileceğini iddia edince de “ben soruyu anladım ama siz hayatı anlamamışsınız” diye cevap verir.

Diğer yandan mutluluğu burada dar bir anlamda ele almamak gerekir.

Mutluluk sadece gülmek ve keyif almak değildir, anlamlı bir hayat yaşamak, sorumluluklarımızı yerine getirmek, yardım etmek, insanların hayatlarında olumlu izler bırakmak, dünyaya bir katkı sağlamak da mutluluğun önemli bileşenleridir. Dolayısı ile bir hayat amacına sahip olmaktır mutluluk. Hayatın amacı, amacı olan bir hayat yaşamaktır.

Peki pratikte mutlu olmak nasıl başarılabilir? Mutluluk çok geniş kapsamlı bir konudur. Üzerinde çok sayıda kitap yazılabilir. Zaman yönetimi ile mutluluk arasında da çok yakın bir ilişki var. Her gece zaman hesabımıza karşılıksız olarak yatan 1.440 dakika ile (evet bir gün bu kadar sürüyor) ne yapıyoruz? Bu soruya verdiğimiz cevapların mutluluk ile çok yakından ilgisi var.

Bir ilişkimiz ve bir işimiz olduğunda zamanımızın en büyük kısmı bu alanlarda geçiyor. Dolayısıyla hayatta en önemli iki seçim; iş ve eş seçimi gibi duruyor. Bugün de bu konulardan iş seçimini ele alacağız ve mutluluk ile bağlantısını kurup, iş hayatında başarıyı nasıl elde edebileceğimizden bahsedeceğiz.

İster kendi işinizi yapıyor olun ister bir yerde ücretli olarak çalışın, özellikle hafta içi günlerde uyku hariç kalan zamanınızın yarısından fazlasını işle ilgili olarak geçirirsiniz. Bu nedenle sevdiğimiz işi yapmak ya da yaptığımız işi severek yapmanın yöntemlerini bulmak sandığımızdan çok daha önemlidir. İş ve hayat amacınız arasında bir bağlantı olursa işiniz kolaylaşır. Sevdiği işi yapan insan bir gün bile çalışıyorum diye düşünmez, o mutludur ve akıştadır.

Kariyer basamağının başında olan insanlara bu konularda neler önerilebilir? Ortalama insan ömrü geçmiş dönemlere göre oldukça uzadı, artık insanlar sağlıklı bir şekilde 80 li yaşlarını görebiliyorlar, yakın bir gelecekte bunun daha da artacağını öngörebiliriz. Bununla birlikte ortalama çalışma süresi de 20-25 yıldan, 30-35 yıla çıkmış durumda. Bir insan sevmediği bir işi yaparak 30-35 sene çalışırsa mutlu olma şansını da azaltmış olur.

Ayrıca bu uzun çalışma süresini göz önüne alarak tek bir kariyer yerine birden fazla kariyeriniz olabilir, yani 10-15 yıl bir işi yapıp daha sonra başka bir alana geçebilirsiniz ya da iki işi aynı anda da yapabilirsiniz. Bu nedenle insanın farklı ilgi alanları olması, bu ilgi alanlarında bilgi edinip eğitim alıp kendini geliştirmesi ileride farklı bir iş yapmak istediğinde işini kolaylaştırır.

Bu noktada bu teorik bilgilerden sonra işin pratik kısmına geliyoruz, yani benim gerçek hikayeme. Bu kısmını da yarın anlatacağım.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar