MUTLULUK VE DEĞİŞİM


Mutluluk, değişim ve koçluk birbiri ile ilgili konular. Kalıcı ve uzun süreli mutluluk hali, yaşama karşı umut dolu bir yaklaşım, çoğu zaman kişinin kendisinde yapacağı değişiklikler ile gelir. Koçluk ise değişim sürecinin yönetilmesidir ve bu nedenle mutlulukla dolaylı olarak ilişkilendirilebilir.

Mutlulukla Değişim Programı’ndaki çalışmalarımız sırasında, değişimin önündeki engelleri ne şekilden ortadan kaldırabileceğimize veya en azından çevresinden dolanabileceğimize bakarız. Bu engellerden üç tanesi sıkça karşımıza çıktığı için onları sizlerle de paylaşmak istedim, ben onlara değişimin 3 kör noktası ismini taktım.

1)      Değişim ve Kontrol

Kontrol edebileceğimizi düşündüğümüz şeyleri değiştirebiliriz. Bu nedenle hayatınız üzerindeki kontrolünüz değişim sürecindeki başarınızı belirler.

Hayatımız üzerindeki kontrolümüz genellikle sandığımızdan daha fazladır. Sadece bunun yeterince farkında olamayabiliyoruz bazen.

Bir ilişkinin içindeyseniz bu ilişkiye devam etmek veya ilişkiyi bitirmek sizin seçiminizdir.

Bir işiniz varsa (her ne kadar faturaları ödemek zorunda olsak da) bu iş ilişkisi sizin özgür iradenizle devam eden bir ilişkidir, kimse sizi zorla çalıştırmıyor (kölelik döneminde olduğu gibi).

Sosyal çevrenizi tamamen kendiniz oluşturuyorsunuz. Kendinize veya hobilerinize zaman ayırıp ayırmamaya siz karar veriyorsunuz, boş zamanlarınızda ne yapacağınızı seçiyorsunuz.

Bütün bunlar bu şekilde olmasına rağmen bir konuda değişmek istediğinizde bazen kontrolün bizde olmadığını düşünebiliyoruz.

Bu açıkça bir illüzyon aslında.

Hepimiz kendi hayatlarımız üzerinde açık bir kontrole sahibiz ve isteklerimize ulaşmak için hayatımızda değişiklik yapabiliriz.

2)      Değişim ve Zorluk Derecesi

Kimse değişimin kolay olacağını veya zor olacağını söyleme şansına sahip değil, bu tamamen sizin durumunuza ve üzerinde çalışılan konuya bağlı. Ama genel olarak “hayat çok kolay olsun, istediğim hemen olsun, hepsi olsun” bakış açısı ile karşılaştığımda aşağıdaki hikayeyi anlatıyorum.

Hafta içi erken saatlerde bazen küçük kızım Ada ile parka gideriz. 4 yaşında enerjiden yerinde duramayan bir çocuk. Parka gittiğimizde önce biraz sakin sakin takılır, daha sonra normalde yapmaması gereken ne varsa yapmaya başlar.

Kaydıraktan yüz üstü geri kaymak veya kaydırağa tırmanmaya çalışmak gibi. Çünkü bir süre sonra kolay olan canını sıkar ve daha zor bir şeyler denemek ister. Eğlencenin yanı sıra zor bir şeyler yapmanın kendi gelişimine sağlayacağı faydanın farkındadır.

Çocuklar böyledir, bizde çocukken öyleydik. Sonra bir yerlerde bir gün, elbette bir sürecin sonunda, kolay olan cazip gelmeye başlar ve konfor alanımızdan dışarı adım atmak istemeyen bireylere dönüşürüz.

Benim şahsi görüşüme göre; yaşamın amaçlarından bir tanesi, olabileceğimiz en iyi halimize ulaşmak ve bu şekilde dünyaya bir katkıda bulunmak. Ne için doğduysak onu olmak.

Peki bir insanın zorluklarla hiç karşılaşmadan, onları aşmanın bir yöntemini bulmadan, başardım duygusunu tatmadan gelişmesi, değişmesi mümkün olabilir mi?

Kendi fikrim, olmayacağı yönünde. Temel ihtiyaçları karşılanan (güvenlik, sağlık, ev, iş, yiyecek, vb.) her insanın zorluklarla karşılaşması ve onları alt etmeyi öğrenmesi faydalıdır.

Hayat bir yolculuk, bu yolculuktan keyif alacaksak, yaşadıklarımızı kolay/zor ayırımı yapmadan deneyimlemek önemli.

3)      Değişim ve Sadece Kendimizi Değiştirebileceğimizi Anlamak

Karşımızdaki insanı değiştirmenin formülü henüz bulunmadı, buna rağmen ısrarlı bekleyişimiz ve takibimiz devam ediyor.

İlişkilerle ilgili bir sorun yaşandığı zaman suçlu genelde karşı taraf. Gerçekten öyle mi acaba? Bilme şansına sahip değilim, ama bazen iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmak değişik ve faydalı bir yaklaşım olabilir.

Görmek istediğiniz değişimin kendisi olun, karşı tarafın her ne yapmasını istiyor veya bekliyorsanız ilk adımı siz atın ve siz bir şeyleri değiştiren taraf olmayı seçin. Kendinizle başlayın.

Büyük ve önemli değişimler hep içeriden başlar.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.