MUTLULUK VE BEKLENTİLER

MUTLULUK VE BEKLENTİLER

Geçenlerde bir röportajda okudum, yanlış hatırlamıyorsam ünlü teknik direktör Arsene Wenger ile yapılmıştı, Wenger şöyle bir cümle kurmuştu: “Beklentiler yükseldi. Mutluluğun felsefi tanımı, ne istediğiniz ile neye sahip olduğunuz arasındaki uyumdur. Ne istediğiniz, siz ona sahip olduğunuz anda başka bir şey ile değişir. Her zaman daha fazlasını istersiniz. Her zaman daha iyisini. Bu yüzden insanları tatmin etmek zordur.”

Mutluluk bir açıdan bakıldığında aynen Wenger’in söylediği gibi beklenti ile gerçekleşen arasında fark olmaması veya bunların birbirine çok yakın olmasıdır.

Diğer yandan istediğimi elde ettiğimde bunun tadını çıkarmak yerine her zaman daha fazlasını istiyorsam ve elimdekilere şükretmeyi ihmal ediyorsam o zaman kuyruğunu yakalamaya çalışan kediye dönerim ve mutluluk kaçar ben de kovalarım.

Bu nedenle bakış açım şu şekilde olursa daha iyi olur; benim zaten sahip olduğum pek çok şey var, mutluluk sahip olduklarımla ilgili bir kavram değil sadece, ben her şey için şükrederim ve daha fazlasını istediğimde bunun gerçekleşip gerçekleşmemesi benim mutluluğumu çok fazla etkilemez.

Eğer isteklerimin gerçekleşmesi ile mutluluk arasında doğrudan ve kuvvetli bir bağlantı kurarsam işim zorlaşır.

İsteklerim gerçekleştiğinde hissettiğim duygu tatmin duygusudur, evet mutluluk tatmin duygusunu da içerir ama onun çok ötesinde bir üst kavramdır mutluluk.

Her gün bize verilen yeni bir hayattır ve henüz isteklerim gerçekleşmemiş olsa bile mutlu olmak için onlarca neden bulabilirim her günün içinde.

Benim görüşüme göre mutluluk isteklerin gerçekleşip gerçekleşmemesinden çok kişinin kendisi ile kurduğu ilişkiden kaynaklanır. Eğer kendimle olan ilişkim iyiyse, kendime saygı duyuyor ve şefkatle yaklaşıyorsam mutlu olmam çok daha kolay olur.

Sevgi ile kalın

Paylaş