MUTLULUK VE BAZI ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMEK

MUTLULUK VE BAZI ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMEK

Mutluluk ile ilgili kısa yazı dizimin son yazısı ile karşınızdayım. Mutluluk ve kabul arasında önemli bir ilişki olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki; hayatta değiştirebileceğimiz şeyler var ve değiştiremeyeceğimiz şeyler var. Bütün olay bu ikisi arasındaki ayırımı olabildiğince doğru bir şekilde yapabilmektedir.

Bilgeliğin bir tanımı var, buna göre bilge insan; ne zaman hangi konuda daha fazla çaba göstermesi gerektiğini bilir ne zaman da hangi konuda artık bir şey yapamayacağını anlar.

Stephen Covey Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı isimli popüler kitabında bu olaya farklı bir şekilde yaklaşır, etki alanı ve ilgi alanı tanımlarını yapar. Buna göre ilgi alanı, ilgilendiğimiz her şeydir, ülkenin genel durumu, hava durumu, tuttuğumuz takımın maç sonuçları gibi. Etki alanı ise hem ilgilendiğimiz hem de bir şeyleri değiştirme gücümüzün olduğu alandır.

Bir konunun etki alanımızda olup olmadığını anlamak için veya etki alanımıza dahil etmek için kendimize şu soruyu yöneltmeliyiz, bu konuda ben ne yapabilirim ve bir şey yapmak istiyor muyum? Eğer yapmak istiyorsanız ve yapabileceğiniz bir şey varsa bu konuda bir adım atmaya çalışın, çünkü bunun sizi daha mutlu bir insana dönüştürme potansiyeli vardır.

Bir orman yangınına hepimiz üzülürüz, etki alanında hareket eden bir insan ise sadece üzülmekle kalmak ne yapabileceğini düşünür ve gider uygun bir bölgede ağaçlandırma çalışmalarına katılır ya da sadece maddi destekte bulunur.

Bazı şeyleri kökten değiştiremesek bile bir ucundan tutup iyileşmesine katkıda bulunabiliriz. Mutluluk ve anlam hep iç içedir, bu yüzden katkıda bulunmak önemlidir.

Deniz yıldızları ve yaşlı adam hikayesini bilirsiniz. Yaşlı bir adam okyanus kıyısında karaya vurmuş olan deniz yıldızlarını tekrar denize geri atmaktadır, yanına yaklaşan bir çocuk, amca burada binlerde deniz yıldızı var hepsini geri gönderebilmen mümkün değil dediğinde biliyorum ama ben elimden geleni yapıyorum ve denize geri attıklarım için bir şeyleri değiştirebiliyorum şeklinde cevap verir.

Biz de konulara bu şekilde yaklaşabiliriz, yazılarımın herkese ulaşmasını belki sağlayamam veya ülke genelinde bir şeyleri değiştirmesini bekleyemem ama ulaşabildiğim insanların hayatlarında küçük de olsa bir fark yaratabilmeyi umabilirim.

Ummak mutluluğun yandaşıdır.

Sevgi ile kalın.

Not: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş