Biliyorsunuz mutluluk üzerine düşünmeyi, yazmayı ve çalışmalar yapmayı seviyorum. Hatta bu nedenle koçluk çalışmalarımın ismi de Mutlulukla Değişim Programı, Ocak ayında yayımlanacak olan altıncı kitabımın ismini de Mutluluğun Şifresi olarak belirledik. Bugün ve yarın mutluluk üzerine düşüncelerimi paylaşmak istedim sizlerle, okuduklarımdan ve çalışmalarımda gözlemlediklerimden derlediğim kadarıyla, umarım keyifle okur ve üzerinde düşünürsünüz.

Nobel ödüllü psikolog Kahneman’ın bir iddiası var, bu iddiaya göre insan kendisini neyin mutlu edeceğini bilmez, ben bu görüşe çok katılmasam bile en azından bazı kişiler için geçerli olabilir, peki siz sizi nelerin mutlu edeceğini biliyor musunuz? Mutluluğun ilk aşamalarından birisi bu konuya dair bir farkındalık olabilir belki de.

Dolaylı tanımlar da yapabiliriz eğer işimizi kolaylaştıracak ise, örneğin beni nelerin mutlu edeceğini bilmiyorum ama beni nelerin mutsuz ettiğini biliyorum diyebiliriz. Bu durumda yapılacak en iyi şey bizi mutsuz eden şeylerin bir listesini çıkarıp bunların karşısına tam zıt durumlarını yazarak bir tür mutluluk rehberi oluşturmak olabilir.

Bir başka yaklaşım da bazı genel tanımlamalar yapmak olabilir, örneğin huzurlu olduğumda kendimi mutlu hissediyorum, dolayısıyla beni huzurlu hissettiren şeyler beni mutlu eder diyebilirsiniz. Bu durumda bir sonraki adımda size huzur veren aktiviteleri tanımlamanız önemli olacaktır. Eğer buna yakın bir tanımınız varsa beşinci kitabım Huzur ve Bilgelik Defteri’ni okumanızı ve oradaki soruları cevaplamanızı da önerebilirim.

Bizi mutlu eden şeylerden bir tanesi de ruh halimiz veya gün içinde yaşadığımız duygular da diyebiliriz, düşüncelerin duyguları büyük ölçüde etkilediğine inanıyorum, o halde güzel düşüncelere sahip olmak bizi mutlu eder diyebiliriz. Güç içinde en çok aklınıza gelen düşünceler ile mutluluk seviyeniz arasında bir bağlantı vardır, bu açıdan da konuya yaklaşabilirsiniz.

Olumlu olarak gördüğüm davranışlar sergilediğimde mutlu oluyorum da diyebilirsiniz, örneğin sağlıklı beslendiğimde, spor yaptığımda, birisine yardım ettiğimde ya da karşılıksız bir iyilik yaptığımda.

Benim görüşüme göre mutluluğun önemli parçalarından bir tanesi de kendimizi başarılı hissetmektir, diğer her şey tam olsa ancak başarılı hissetmesek mutluluğun bir yönü eksik kalır gibi geliyor. Elbette, başarı herkesin kendisine göre tanımlaması gereken ve arka planda hayatımızı yöneten bir kavram, bu konuda başarı tanımımız isimli Youtube videomu izlemenizi de öneririm.

Mutluluğun elbette keyif almakla ilgili boyutları da var, bana keyif veren şeyler yaptığımda mutlu olabilirim, burada kısa ve uzun vadeyi ayırt etmek önemli, bir hamburger yediğimde keyif alıp mutlu olabilirim diğer yandan bir saat sonra aslında bunu yapmamam lazımdı diye kendime kızacaksam kısa vadeli mutluluk adına uzun vadeli mutluluğumu feda etmiş olduğumu görebilirim.

Ve ilginç bir şekilde mutluluğun takdir edilmek ile de yakın bir ilişkisi var, yarın da buradan devam ederiz.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Ocak ayı kayıtları devam etmektedir, kişiye özel güçlü bir değişim çalışması olan bu çalışmaya katılmak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.