MUTLULUK ÜRETİMİ


Dün geceki Yarın’a Not’tan devam edelim, “mutluluk belki de tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şeydir.” Mutluluğu kendimiz için, kendi içimizde üreteceğiz. Benim bakış açıma göre mutluluk üretimi mutlu düşüncelerin, bakış açılarının üretilmesidir. Doğru soruların sorulması ve cevapların aranmasıdır, soru varsa cevap da vardır. Kalıcı ve uzun süreli bir mutluluk halinden bahsediyorum elbette.

Hepimiz o ya da bu şekilde hayatımızın daha iyiye doğru değişmesini isteriz. Daha iyi bazen daha mutlu, bazen daha farklı, bazen ise daha huzurlu olabilir. Kişinin dengeyi hangi noktada sağladığı zaman içinde değişir.

Diğer yandan tüm bu çabalarımızı maalesef zor yoldan gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Mutluluğu daha çok dış koşullara ve diğer insanlara endekslediğimizde değişim denilince aklımıza ilk gelen genellikle içinde bulunduğumuz koşulları ve ilişkide bulunduğumuz insanları değiştirmek oluyor. Bu mutluluğu üretmemizi de engelliyor bir ölçüde.

Halbuki bunun çok daha kolay bir yöntemi var, insanın kendisini değiştirmesi. Mutluluk üretimi kendimizi değiştirdiğimizde kolaylaşıyor. İster kendiniz yapın, isterseniz tarafsız ve objektif bir koç size ayna tutsun bu yöntem hem daha kolay daha hem etkili.

Kendimizi değiştirmek dediğimizde, düşüncelerimizin, bakış açılarımızın, seçimlerimizin bir bölümünü değiştirmekten bahsediyorum. Bugün içinde bulunduğunuz durum her ne ise bu geçmişteki düşüncelerinizin, seçimlerinizin bir sonucu. Peki bugünkü düşünce, ruh hali ve seçimlerinizle de geleceğinizi yarattığınıza göre 2.8.2014 itibarıyla bunlar ne durumda?

Bir kağıt kalem alıp aşağıdaki soruları kendi kendinize cevaplayarak ve cevapları not alarak bir test yapabilirsiniz.

1)      Haklı olmayı tercih ettiğiniz için mutlu olmadığınız durumlar yaşıyor musunuz? Mutlu olmayı haklı olmaya tercih edebilir misiniz?

2)      Yaşadığınız hayat temel değerlerinizle (örneğin dürüstlük, vicdan, adalet) ne ölçüde uyumlu? Temel değerlerinize uygun bir hayat yaşadığınızda daha huzurlu ve mutlu olursunuz.

3)      Harekete geçmek için neleri yapmaya ihtiyacınız var? Harekete geçmenin kendisi çoğu zaman başlı başına bir mutluluk kaynağı olabilir.

4)      Bugün bir yıl öncesine göre farklı düşündüğünüz konular veya farklı yaptığınız şeyler var mı? İsteklerinize yaklaştığınızı düşünüyor musunuz?

5)      En çok neden korkuyorsunuz? Korkularımızın bir bölümü, onları yendiğimizde mutluluk açısından büyük potansiyel barındırır.

Odağınızı diğer kişilerden ve şartlardan alarak kendinize, düşüncelerinize ve yapacaklarınıza vermek başlangıç için harika bir ilk adım olabilir.

İkinci adım olarak ise bazı inanç kalıplarınızı değiştirmenizi önerebilirim,

İnançlarımızı değiştirmek çoğu zaman sandığımızdan daha büyük bir etkiye sahiptir. Akşamki yazımda 7 yaygın inanç kalıbı ile ilgili olarak bakış açınızı değiştirebilecek yaklaşımlar paylaşacağım.

Bu yaygın inançlara sahipseniz ve bir tanesini bile değiştirseniz bu değişiklik hayatınızda önemli bir fark yaratabilir.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight + 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.