MUTLULUK TESTİ

MUTLULUK TESTİ

Zaman zaman mutluluğumuzu ölçmekte fayda var diye düşünüyorum; bugün kendi mutluluğumu ölçmek için kullandığım bir yöntemi sizlerle paylaşmak istedim.

Toplam 10 soru var, hepsi 10 puan üzerinden değerlendirilecek ve buna göre bir toplam alacaksınız.

Birinci sırada sağlık var; fiziksel ve ruhsal sağlığınızı düşündüğünüzde kendinize 10 üzerinden kaç verirsiniz? Beslenme, uyku, fiziksel egzersiz hepsi bu grupta değerlendirilebilir.

İkinci soru aile ilişkilerimiz; anne, baba, kardeş, diğer akrabalar, içinde olduğunuz büyük aile sizi mutlu ediyor mu, ilişkileriniz iyi mi?

Üçüncü konu ilişkimiz, evliliğimiz. İlişkiniz içinde elbette zaman zaman problemler de olabilir ama genel tablo nasıl, mutlu musunuz?

Dördüncü soru para durumunuza ilişkin, para durumunuz nasıl, 10 üzerinden kaç verirsiniz, tasarruf yapabiliyor musunuz, az da olsa birikmiş paranız var mı?

Beşinci soru işinizle ilgili, işinizi seviyor musunuz, unvanınız ve maaşınız sizi tatmin ediyor mu, işyerindeki ilişkileriniz nasıl?

Altıncı soru zaman yönetimi ile ilgili biraz da. Kendinize ve sevdiğiniz şeylere zaman ayırabiliyor musunuz, arkadaşlarınızla görüşmek, eğlenceli bir şeyler yapmak gibi. Sosyal hayatınız nasıl?

Yedinci soru bir hobi sahibi olmak ile ilgili; hobileriniz var mı, bunlara zaman ayırabiliyor musunuz, bir şeyler öğrenmek, seyahat etmek hepsi olabilir. Tutku duyduğunuz ve ilgilendiğiniz bir şeyler var mı?

Anda kalmayı başarabiliyor musunuz ya da ne ölçüde başarıyorsunuz? İçinde olduğunuz ana dikkatinizi verebiliyor musunuz yoksa zihniniz daha çok geleceğe seyahat edip endişe ve kaygı mı üretiyor?

Hayatınızdan genel olarak memnun musunuz, beklentileriniz karşılanıyor mu, yaşadığınız hayatın çok güzel olduğunu düşünüyor musunuz, bir şeylerin değişebileceğine dair umudunuzu koruyor musunuz?

Ve son olarak da kendinizle olan ilişkinize 10 üzerinden kaç puan verirsiniz, kendine güven, kendini sevmek, kendine değer vermek gibi.

Elbette başka sorular da sorulabilir ama genel bir fikir edinmek için bu 10 soruya 10 üzerinden bir not verip toplamını alıp mutluluğumuz hakkında kabaca bir fikir sahibi olabiliriz.

Yazılarımı ve kitaplarımı okumak mutluluğunuzun artmasına küçük de olsa bir katkıda bulunabilir. Yazmak beni mutlu ediyor çünkü.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Ocak ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar