MUTLULUK SADECE BUGÜNE AİT BİR ŞEYDİR – BİR BİLGE

MUTLULUK SADECE BUGÜNE AİT BİR ŞEYDİR – BİR BİLGE

Geçen hafta sonu Bir Bilge’yi ziyarete gittim; çok güzel olan havanın da etkisiyle kendisini tamamen bahçe işlerine adamış gibi görünüyordu; beni görünce “tam zamanında geldin, benim de soluklanmaya ihtiyacım vardı” dedi gülümseyerek. Bahçedeki masaya oturduk, önceden hazırlamış olduğu limonatalarımızı yudumladık ve sohbete başladık.

Biraz havadan sudan, bahar mevsiminden konuştuktan sonra tam olarak nasıl oldu hatırlamıyorum ama konu bir şekilde başarı ve mutluluğa geldi.

“Bence mutluluk için sadece huzur ve keyif yeterli değil, insan kendisini başarılı da hissetmeli, hatta bu genç yaşlarda olduğundan daha da önemli gözükebilir” dedim.

“Evet ama başarıyı iyi tanımlamak lazım” diye cevap verdi Bilge.

“Başarı hedeflerimize ulaşmak değil midir, iş hayatında veya özel hayatımızda?”

“Ben biraz farklı düşünüyorum, başarıyı hedeflerle ilişkilendirmek her zaman biraz tehlikelidir. Başarı yolun sonunda ulaşacağın bir şey değil, yolculuğun kendisinden keyif almaktır daha çok. Hedefine doğru ilerlerken yaptığın şeyler seni mutlu ediyorsa gerçek başarı budur işte.”

“Evet, bu anda kalma felsefesi ile de daha uyumlu oldu sanki.”

“Siz buna felsefe diyorsunuz, eskiden doğal olarak yaptığımız bir şeydi, sonra uzaklaştık yıllar içinde, bundan 50 yıl önce bu ölçüde bir gelecek kaygısı yoktu onca yoksulluğa rağmen. Keyifli zaman geçirmeyi daha iyi biliyorduk, sohbet ederdik, insanlar zenginleştikçe, teknoloji ilerledikçe ve hayat hızlandıkça kaygılar artıyor, gerçek sohbetler azalıyor, ilginç değil mi?”

“Haklısın söylediklerine katılmamak mümkün değil.”

“Yolculuktan keyif almazsan anda kalman zorlaşır, hep geleceği düşünürsün. Meşhur sözdür, mutluluk sadece bugüne ve bu ana ait bir şeydir.”

“Bunu aklımda tutmaya çalışacağım. O halde başarı nedir?”

“Başarı anda kalmak ve yolculuğun kendisinden keyif almaktır; bu kadar hedef odaklı olmamayı öğrenmen gerekiyor artık.”

“Tamam, teşekkür ederim.”

Bilge ile biraz daha sohbet ettik, sonra Ceyda Hanım katıldı sohbetimize, onu da yarın anlatırım artık.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar