Mutluluk üzerine yazdığım yazılardan sonra Bilge’yi ziyarete gittim, ona ve eşi Ceyda Hanım’a birer tane kar küresi almıştım, çok sevindiler, Bilge bana kendi eliyle bizim kızlar için yapmış olduğu ahşap bir kızak hediye etti, Ceyda Hanım ise çok güzel bir atkı örmüştü, hediye faslından sonra sohbete geçtik, sohbetin bir kısmını sizlerle de paylaşmak istedim.

“Hazır yeni yıl yaklaşmışken 2019 için bana ve okuyucularımıza bir mutluluk reçetesi versen ne güzel olurdu” diye Bilge’yi zorladım biraz. Aslında bu tarz reçeteleri çok sevmediğini biliyorum. Beni şaşırtan bir şekilde itiraz etmedi bu kez.

“olur elbette, diğer yandan bunlar bilmediğiniz şeyler değil.”

“Tekrar hatırlamanın bir sakıncası olmaz, sorun zaten bilmiyor olmamızda değil, yeteri kadar uygulamıyor olmamızda.”

“Peki o halde, yeni yılda daha mutlu bir insana dönüşmek için reçetem şu şekilde. Öncelikle şükretmeyi iki katına çıkar, şükretmek her zaman mutlu eder, bakış açını değiştirir, yaptığını zaten biliyorum ama iki katına çıkarmanın ilave mutluluk getireceğini düşünüyorum.”

“Tamam, bunu not aldım, yaparım, başka neler olabilir?”

“Kendini özgür hissedeceğin şekilde değişiklikler yap hayatında, kısıtlanmış hissettiğin alanlar var ise bunlarla ilgili yeni bir açılım iyi gelecektir.”

“Olabilir aslında, mutluluk ve özgürlük arasında hep yakın bir ilişki olduğunu düşünürüm, bunu değerlendireceğim.”

“Bütüne olan katkını artırmaya çalış, hepimiz özel yeteneklerle geliyoruz bu dünyaya ve sen yaşam amacını bulabilmiş şanslı insanlardan birisisin, bunu daha fazla kişiye yardımcı olarak kullanmalısın.”

“Bununla ilgili bir planım var, yaşam amacını bulma seminerlerine başlıyoruz Ocak ayında, dolayısı ile çok sayıda kişiye bunun nasıl yapılabileceğini anlatmak benim için harika bir deneyim olacak.”

“güzel düşünmüşsün evlat, işe yaramak hissi, bütünün parçası olmak, bunların verdiği gurur ve haz, başarılı olmak hissi çok önemlidir mutluluk açısından. Eskiden öğrencilerime hafta sonu ödevi olarak kendilerini başarılı hissetmelerini sağlayacak bir şey yapmalarını önerirdim.”

“Başka önerin var mı?”

“Son olarak da güvenden bahsetmek gerekir, kendinize güvenin, diğer insanlara güvenin, hayatın sizin için hazırladığı güzel şeylere güvenin, güven olmadan mutluluk her zaman zordur.”

Bilge’ye ve Ceyda Hanım’a teşekkür ederek yanlarından ayrıldım, hepinizin yeni yılını kutladılar.

Sevgi ile kalın.

Not: Bilge ile olan hikayelerimizden oluşan dördüncü kitabım Senin Olan Sana Gelir’e D&R mağazalarından ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.