MUTLULUK NASIL ÜRETİLİR?

MUTLULUK NASIL ÜRETİLİR?

Geçtiğimiz günlerde yeniden paylaştığım bir Yarına Not oldu; “mutluluk belki de tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şeydir” şeklinde idi. Bugün bu konu hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Sizce mutluluk üretilebilir mi ve eğer cevabınız olumlu ise nasıl üretilir? Bu sorunun cevabı üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum okumaya devam etmeden önce.

Ben mutluluğun üretilebileceğine inanıyorum; mutluluğun iki farklı boyutu var, bir tanesi keyif ve haz ile ilgili olanı, diğeri ise anlam ile ilgilidir. Anlam ile ilgili olanı geniş olarak yorumlarsak bunun içine rahatlıkla gülümsemek, şükretmek, dua etmek, yardım etmek gibi pek çok farklı şeyi sığdırabiliriz.

Yaşamın amacı sadece mutlu olmak değildir elbette, yaşamın amacı amacı olan bir yaşam sürmektir, işte burada devreye anlam girer ve ben hepimizin anlamlı bir şeyler yaparak mutluluğu üretebileceğimizi düşünüyorum.

Ben kendi mutluluğumu nasıl üretiyorum? Çok şanslıyım bu konuda, çünkü yaptığım işi anlamlı buluyorum, yazıyorum, yayınlıyorum, koçluk yapıyorum, bir şekilde insanlara yardımcı olduğumu hissediyorum. Diğer yandan sadece bununla sınırlı değil elbette.

Gülümsediğimde, insanlarla temas ettiğimde, ilişkiler kurduğumda, bir şeyler paylaştığımda mutlu oluyorum ve bunun için bilinçli bir emek sarf ettiğimde de mutluluğumu üretmiş oluyorum.

Benzer şekilde dua ettiğimde, sahip olduklarım için teşekkür ettiğimde, bunları yazdığımda, kendime hatırlattığımda da mutluluk üretiyorum.

Keyif ile ilgili kısımlar da öyle, yürüyüş yaptığımda bile mutlu olabiliyorum.

Önemli olan bizi mutlu eden, keyif veren ya da anlamlı bulduğumuz şeyler üzerinde düşünüp bunları hayatımıza nasıl daha fazla dahil edebileceğimi sorgulamak, bu şekilde herkes kendi mutluluğunu üretebilir belli ölçülerde.

Mutluluğun en kolay üretimi ise yardım talep eden kişilere yardımcı olmaktır, bunu herkes yapabilir.

Sevgi ile mutluluk ile kalın.

Not: Mutluluğun Şifresi isimli altıncı kitabım ön satışa sunulmuştur; arzu ederseniz sipariş verebilirsiniz.

https://www.dr.com.tr/Kitap/Mutlulugun-Sifresi-Bir-Bodrum-Hikayesi/Egitim-Basvuru/Kisisel-Gelisim/urunno=0001796488001

Paylaş

Önerilen Yazılar